Szukaj

Śpiący mózg zachowuje się tak, jakby coś sobie przypominał

Podziel się
Komentarze0

Badacze z uniwersytetu UCLA poświęcili się badaniom nad aktywnością mózgowych obszarów, o których wiadomo, iż są związane z uczeniem się, z pamięcią oraz z chorobą Alzheimera. Pomiarów aktywności dokonano w trakcie snu. Naukowcy odkryli, że wspomniane regiony mózgu zachowują się tak, jakby coś sobie przypominały, nawet pod anestezją.Wnioski te w sposób oczywisty podburzają konwencjonalne obowiązujące teorie dotyczące konsolidacji pamięci w trakcie snu.

Badanie ukazało się w przeglądzie naukowym Nature Neuroscience.

Pracami kierował dr Mayank R. Mehta, profesor neurfizyki. W szczególności, naukowiec przyjrzał się trzem połączonym ze sobą regionom w mózgach myszy: kora nowa (nowy mózg), hipokamp (stary mózg) oraz kora śródwęchowa (część łącząca mózg nowy z mózgiem starym).


Wcześniejsze badania sugerowały, że dialog między nowym a starym mózgiem w trakcie snu jest krytyczny dla tworzenia pamięci. Ale naukowcy nie przyjrzeli się wkładowi kory śródwęchowej do tej szczególnej konwersacji.

A teraz okazuje się, że był to błąd, ponieważ ta część mózgu to naprawdę poważny gracz.

Dr Mehta wyjaśnia: odkryliśmy, że kora śródwęchowa wykazuje to, co jest nazywane stałą aktywnością.

Do tej pory uważano, że stała aktywność dotyczy pamięci roboczej w stanie jawy, na przykład w momencie, kiedy ludzie wytężają uwagę, aby coś zapamiętać na pewien czas.

Największą niespodzianką jest to, że taka stała aktywność dotyczy mózgu również w trakcie snu, w zasadzie przez cały czas, podkreśla prof. Mehta.

Rezultaty tego badania są całkowicie nowe i zaskakujące. W rzeczywistości, kora śródwęchowa była w ten sposób aktywna nawet pod anestezją.

Komentarze do: Śpiący mózg zachowuje się tak, jakby coś sobie przypominał

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz