Szukaj

Speed i ecstasy powiązane z depresją u nastolatków

Podziel się
Komentarze0

Kanadyjscy badacze z uniwersytetu University of Montreal przez pięć lat prowadzili swoje badanie, z pomocą tysięcy lokalnych nastolatków, nad narkotykami zażywanymi przez młodzież. I teraz, badanie to pokazuje, że te nastolatki, które konsumowały tak zwany speed (czyli met/amfetamina) albo ecstasy (MDMA), w wieku 15 – 16 lat, byli o wiele bardziej zagrożeni pojawieniem się ciężkich objawów depresyjnych w ciągu kolejnego roku.Nasze badania są spójne i zgadzają się z innymi pracami, przeprowadzonymi na zwierzętach i ludziach, które mówiły o długoterminowym negatywnym wpływie narkotyków syntetycznych, mówi jeden ze współautorów tego badania, doktor Frédéric N. Brière z grupy badawczej School Environment Research Group na uniwersytecie University of Montreal.

Co więcej, badanie to pokazuje, że „rekreacyjne” zażywanie ecstasy albo metamfetaminy (amfetaminy) zagraża normalnemu rozwojowi uczniów szkół średnich, z powodu pojawiania się ciężkich symptomów depresji. Konkretnie wygląda to tak, że uczniowie w wieku 15 i 16 lat, zażywający te narkotyki, byli o 1,7 oraz 1,6 razy bardziej zagrożeni depresją przed przejściem do następnej klasy, w porównaniu do uczniów, którzy nie zażywali tego typu substancji.

Badacze kanadyjscy posłużyli się danymi zebranymi od 3 880 nastolatków ze szkół w biednych rejonach prowincji Quebec. Uczestnikom zadano całą serię pytań, aby określić ich znajomość narkotyków: czy używali ich w ciągu ostatniego roku, czy też może nigdy w życiu. Zainteresowano się również ich sytuacją rodzinną.


Natomiast, objawy depresyjne zostały ocenione dzięki zastosowaniu standardowego narzędzia ewaluacji.

Okazało się, że:

- 310 uczniów używało ecstasy (8%);

- 451 używało met/amfetaminę (11,6%);

- 584 uczniów zostało zdiagnozowanych z ciężkim objawami depresyjnymi (15,1%).

Badacze wzięli pod uwagę również inne czynniki, które mogły wpłynąć na stan psychiczny uczniów, takie jak konflikty między rodzicami a dziećmi.

Doktor Frédéric N. Brière mówi: nasze badanie bierze pod uwagę więcej czynników niż jakiekolwiek inne badanie, które było prowadzone w kwestii powiązania narkotyków oraz depresji u natolatków. Aczkolwiek, nawet nasze badanie ma swoje ograniczenia, przede wszystkim dlatego, iż nie jesteśmy w stanie całkowicie ocenić skutków kombinacji narkotyków. I nie znamy dokładnie składu MDMA oraz met/amfetaminowych pigułek.

Autorzy badania chcieliby więc przeprowadzić dodatkowe prace na ten temat: w jaki sposób kombinacje narkotyków wpływają na prawdopodobieństwo, dla każdej indywidualnej osoby, zachorowania na depresję.

Badacze kanadyjscy również chcieliby dowiedzieć się nieco więcej na temat różnic między nastolatkami i dorosłymi w dziedzinie depresji.

Profesor na University of Montreal, Jean-Sebastien Fallu, współautor tego badania, mówi: rezultaty te jeszcze bardziej podkreślają konieczność informowania nastolatków na temat potencjalnego ryzyka związanego z esctasy oraz amfetaminą.

Komentarze do: Speed i ecstasy powiązane z depresją u nastolatków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz