Szukaj

Siedziba meta-świadomości w mózgu

Podziel się
Komentarze0

Badania na "świadomych marzycielach" pokazują, które ośrodki mózgu stają się aktywne, gdy marzymy i jesteśmy tego świadomi. Trudne do zbadania są te obszary mózgu, które pomagają nam postrzegać świat w sposób samorefleksyjny.Podczas czuwania zawsze jesteśmy świadomi samych siebie. Znani są również ludzie, zwani "świadomymi marzycielami", którzy potrafią... świadomie śnić.

Badania mózgu, wykorzystujące technikę tomografii rezonansem magnetycznym (MRT), pokazują w określonych kolorach sieć składającą się z prawej grzbietowo-bocznej kory przedczołowej, regionu kory czołowo-biegunowej i przedklinku.

Strefy te uaktywniają się, jak pokazują zdjęcia MRT, gdy osiągnięta zostanie czysta świadomość. Wszystkie te regiony związane są z funkcjami samorefleksyjnymi.

Badania dotyczące świadomego snu dają badaczom nowy wgląd do nerwowej podstawy ludzkiej świadomości.

Ludzka zdolność do samooceny, autorefleksji i rozwoju świadomości jest niewyjaśnioną tajemnią neurologii. Pomimo nowoczesnych technik obrazowania, nadal niemożliwe jest, aby w pełni zobaczyć, co dzieje się w mózgu, kiedy ludzie przenoszą się ze świadomości do stanu nieprzytomności.


Problem polega na tym, że trudno jest oglądać, co dzieje się w mózgu podczas przejścia pomiędzy tymi stanami.

Za każdym razem, gdy człowiek budzi się ze snu, podstawowa aktywność naszego mózgu jest znacznie bardziej ograniczona niż podczas głębokiego snu. Umożliwia to określenie specyficznej aktywności mózgu, polegającej na odzyskaniu świadomości w czasie przebudzania się.


Naukowcy z Max Planck Institutes of Psychiatry w Monachium, Human Cognitive and Brain Sciences w Lipsku i Charité w Berlinie, badają ludzi, którzy potrafią świadomie kontrolować swoje sny. Mają oni dostęp do swoich wspomnień, a podczas świadomego snu mogą wykonywać działania.

Jak tłumaczy autor badań, Martin Dresler: ,,Podczas normalnego snu nasza świadomość jest bardzo prymitywna, doświadczamy wyobrażeń i emocji, ale nie jesteśmy świadomi tego, że tylko śnimy. Tylko we śnie świadomy marzyciel ma meta-wgląd do swojego stanu.”

Poprzez porównanie aktywności mózgu podczas jednego z takich świadomych okresów działalności, bezpośrednio przed normalnym snem, naukowcy byli w stanie zweryfikować typowe działania mózgu w świadomym śnie.

,,Ogólna podstawowa zasada działalności mózgu jest podobna, zarówno w normalnym jak i świadomym śnie” – mówi  Michael Czisch, szef grupy badawczej z Max Planck Institute of Psychiatry.

,,Jednak w świadomym śnie, aktywność niektórych obszarów kory mózgowej znacznie zwiększa się w przeciągu kilku sekund. Uwikłanymi obszarami kory mózgowej są: prawa grzbietowo-boczna kora przedczołowa, do której przypisywana jest funkcja samooceny; regiony kory czołowo-biegunowej - odpowiedzialne za ocenę własnych myśli i uczuć; a także przedklinek, który związany jest z postrzeganiem siebie" - dodaje uczony.

Wyniki te potwierdzają wcześniejsze badania i sprawiły, że po raz pierwszy możemy zaobserwować sieci neuronowe stanu świadomego.

Komentarze do: Siedziba meta-świadomości w mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz