Szukaj

Ser i czarna czekolada: dobre dla serca tłuszcze nasycone

Podziel się
Komentarze0

Nie wszystkie tłuszcze nasycone mają być szkodliwe dla zdrowia serca: wszystko ma bowiem zależeć od ich pochodzenia. Na przykład, te tłuszcze, które są zawarte w serze i w czarnej czekoladzie, mają być dobre dla serca. Tak przynajmniej stwierdził pan doktor Arne Astrup, szef wydziału żywienia ludzi na Uniwersytecie w Kopenhadze, w Danii, w ramach kolokwium zorganizowanego przez Producentów produktów mlecznych w Kanadzie.Wiele badań pokazuje, że jeśli nawet tłuszcze nasycone zwiększają poziom złego cholesterolu LDL, to także podwyższają one poziom dobrego cholesterolu HDL, w przeciwieństwie do tłuszczów nienasyconych, zarówno dla LDL jak i dla HDL.

Tłuszcze nasycone pochodzące z serów oraz z czekolady czarnej mają korzystnie działać na stan naszego zdrowia kardiowaskularnego, ponieważ wchodzą one w pozytywną interakcję z innymi składnikami odżywczymi, jak mówi doktor Arne Astrup.

Czarna czekolada zawiera także polifenole, które, wraz z tłuszczami nasyconymi, zmniejszają ryzyko zaburzeń sercowo-naczyniowych, a w szczeglności - obniżają ciśnienie tętnicze. A łączenie czekolady czarnej z orzechami, to jeszcze lepszy pomysł, podkreśla doktor Arne Astrup.

Jeśli natomiast chodzi o ser, to zwiększa on całkowity poziom cholesterolu (złego i dobrego), ale stanowi on ważne źródło wapnia oraz protein, od czego z kolei zależy uczucie sytości, dodaje doktor Arne Astrup. Spożywane z umiarkowanie, sery są wspaniałym produktem pokarmowym, ale należy być ostrożnym: nadmierne spożycie sprzyja przybieraniu na wadze, która ze swej strony zwiększa ryzyko kardiowaskularne, przestrzega doktor Astrup.


Tłuszcze nasycone: wszystko zależy od rodzaju produktu pokarmowego, z którego pochodzą

Wśród prac badawczych przywoływanych przez doktora Astrupa, metaanaliza z 11 badań oceniła, w jaki sposób wpływa na ryzyko chorób serca dieta pokarmowa, w której zastąpiono tłuszcze nasycone przez tłuszcze jednonienasycone i wielonienasycone.

Rezultat: na każde 5% kalorii pochodzących z tłuszczów, zastąpienie tłuszczów nasyconych przez tłuszcze wielonienasycone zmniejszało o 13% ryzyko chorób serca. Natomiast, zastąpienie tłuszczów nasyconych przez tłuszcze jednonienasycone zwiększa ryzyko chorób serca o 19% na każde 5% kalorii!

Jak tłuszcze jednonienasycone, które znajdujemy w dużych ilościach w olejach z oliwek, albo w olejach z canoli, na przykład, mogą być szkodliwe dla serca? Te tłuszcze jednonienasycone pochodziły z mało zdrowych produktów żywnościowych, a nie z oleju z oliwek, albo z oleju z canoli, co wskazuje na znaczenie produktu oraz na znaczenie pochodzenia tłuszczów nasyconych, podkreśla doktor Arne Astrup.

To właśnie dlatego doktor Astrup ocenia, że władze zdrowia publicznego powinne zrewidować swoje zalecenia, według których powinniśmy ograniczać nasycone tłuszcze pokarmowe, niezależnie od tego, czy są one pochodzenia zwierzęcego czy roślinnego. Zalecenia te powinne polegać raczej na całościowej ocenie wartości odżywczych każdego produktu pokarmowego, a nie na ocenie jednego składnika odżywczego, takiego jak, na przykład, tłuszcz nasycony, podsumowuje doktor Arne Astrup.

Komentarze do: Ser i czarna czekolada: dobre dla serca tłuszcze nasycone

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz