Szukaj

Dlaczego warto jeść zupy?

Polacy to najwięksi na świecie koneserzy zup. Statystyczny Polak zjada ich aż 72 litry rocznie. Są szybkie i proste w przygotowaniu, a dodatkowo stanowią nieodłączny element każdej diety odchudzającej. Jest mnóstwo powodów, dla których zupa powinna stać się głównym posiłkiem w ciągu dnia.

Dlaczego warto jeść zupy?

Zupa - źródło witamin i składników odżywczych

Zupa to bomba witaminowa. W zależności jakich warzyw, przypraw, ziół użyjemy, stanowi bogate źródło antyoksydantów zwalczających wolne rodniki - witaminy E i beta-karotenu. Dodatkowo wyposaża nasz organizm w potas, który reguluje gospodarkę wodną, wapń oraz fosfor- niezbędne elementy budulcowe kości. Zupa zawiera dużą ilość błonnika, który działa oczyszczająco. Usprawnia pracę jelit oraz daje uczucie sytości.

Zupa a dieta

Kolejnym pozytywnym aspektem jest niska kaloryczność zupy, szczególnie tej na wywarze warzywnym. Jednak należy wystrzegać się zaprawiania śmietaną, a zastąpić ją na przykład jogurtem naturalnym. Zamiast zwiększania jej kaloryczności makaronem, bądź ryżem możemy dodać kaszę. Zupa bulion dobrze nawadnia nasz organizm, ponieważ jej główny składnik to woda. Natomiast zupa krem to świetny sposób na przemycenie nielubianych, ale bogatych w składniki odżywcze warzyw poprzez zmiksowanie ich. Wariantów na zupę „fit” jest bardzo wiele. Umożliwia to urozmaicenie naszej diety.

Zobacz także:

Podstawą diety jest... zupa!

Zupa na rozgrzewkę

W zimowe popołudnie najlepszym sposobem na rozgrzanie jest talerz zupy. Jest to sposób na ochronę organizmu przed przeziębieniem, bakteriami czy wirusami. Na wzmocnienie naszego układu odpornościowego najbardziej skuteczne są te, które zawierają cebulę i czosnek. Dodając pikantnych przypraw takich jak chilli lub imbir wzmocnimy smak i uczucie rozgrzania.

Szybko i łatwo

Wbrew pozorom zupa to jeden z najprostszych ciepłych posiłków do przygotowania. Wystarczą chęci i odrobina fantazji kulinarnej (może być ta zaczerpnięta z książki kulinarnej). Nie trzeba zatem posiadać talentu do gotowania. Przyrządzić ją możemy w szybki sposób z mrożonych warzyw, które zawierają dużą ilość składników odżywczych.

Zobacz także:

Dlaczego zupy są ważne i jakie błedy popełniamy przy ich gotowaniu?

Autor: Julita Jędrych

Komentarze do: Dlaczego warto jeść zupy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz