Szukaj

Sen jest dobry dla komórek mózgu

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy amerykańscy z University of Wisconsin po raz kolejny potwierdzają w najnowszym badaniu, opublikowanym w magazynie Neuroscience, iż dobrze przespana noc ma kluczowe znaczenie dla zdrowia mózgu. Dr Chiara Cirelli wraz ze swoim zespołem udowadnia, że zdrowy sen pozwala naprawić niektóre komórki mózgowe.Jeszcze ważniejsze jest to, które są to komórki: otóż te, które produkują mielinę, czyli substancję służącą jako otoczka izolująca włókna nerwowe, a więc chroniąca generalnie nasz układ nerwowy.

Aby dotrzeć do powyższych wniosków, dr Cirelli przestudiowała mózgi myszy w momencie, kiedy te spały.

Dzięki temu zdała sobie sprawę, że mózgi gryzoni produkowały dwa razy więcej mieliny w trakcie fazy snu głębokiego, powiązanej z pojawianiem się snów.


Kolejnym eksperymencie okazało się, że geny powiązane z degeneracją komórek były nadmiernie aktywne, kiedy naukowcy nie pozwalali gryzoniom spać.

Innymi słowy – komórki mózgu i komórki układu nerwowego nie funkcjonują dobrze, kiedy brakuje nam snu.

Nie jest to pierwsze badanie nad skutkami braku snu. Naukowcy z Kalifornii udowodnili bowiem właśnie, że ludzie cierpiący na bezsenność mają mózgi o wiele mniej wydolne niż inni.

Najnowsze odkrycie jest ważne także dla badań nad stwardnieniem rozsianym, w którym dochodzi do stopniowego niszczenia otoczki mielinowej wokół włókien nerwowych.

Zaburzenia snu dotykają dziś ok. 20% populacji krajów rozwiniętych.

Komentarze do: Sen jest dobry dla komórek mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz