Szukaj

Seksualność naprawdę zmienia mózg…

Podziel się
Komentarze0

Według ostatniego badania przeprowadzonego przez badaczy japońskich, seksualność ma powodować modyfikacje w mózgach samców szczurów, zmniejszając liczbę kolców na poziomie neuronów w pewnej strefie mózgowej. U samicy, natomiast, liczba ta ma być podnoszona przez hormony, według innych prac.Jeżeli nawet krąży wiele plotek na temat skutków oraz korzyści płynących z seksualności, to właśnie jedną przed chwilą potwierdzono: tak, seks jak najbardziej ma wpływ na strukturę mózgu, ale działa zupełnie innaczej na samice i na samców... a przynajmniej u szczurów.

Tak właśnie udało się wykazać badaczom z uniwersytetu japońskiego Staitama. Uczeni ci właśnie przestawili rezultaty swoich prac na spotkaniu towarzystwa neurologicznego (Society for Neuroscience). A bardziej dokładnie, naukowcy ci wyjaśnili, że niektóre struktury mózgu gryzoni doświadczonych seksualnie były różne od mózgów tych szczurów, które nie miały takich doświadczeń.

Badacze właśnie wykazali, że niektóre strefy mózgowe związane z zachowaniem seksualnym, przedstawiały różne rozmiary w zależności od płci, i to zarówno u szczura, jak i u człowieka.

Aby dowiedzieć się, czy jedna z tych słynnych stref, ulokowanych podwzgórzu, były doświadczane przez praktykę seksualną, naukowcy japońscy porównali mózgi samców szczurów, które nie miały doświadczenia seksualnego, z mózgami szczurów doświadczonych. Naukowcy w ten sposób odkryli, że liczba kolców obecnych na neuronach (neuryty) na poziomie synaps, była wyraźnie mniejsza u szczurów, które były doświadczone.


Jak uważa Shinji Tsukahara, który kierował badaniem, spadek ten może wynikać z wielu przyczyn, w tym ze zmian hormonalnych wyzwalanych przez obecność samicy. Badacz wyjaśnia również, że neurony te mają zachęcać samców do kopulowania. Kiedy tylko misja zostaje zakończona, nie są one już niezbedne i większa część z nich znika progresywnie albo się marszczy. Jest to skutek, który ma być totalnie odwrotny u samic.

Wzrost liczby neurytów u samicy


W rzeczywistości, badacze z uniwersytetu kalifornijskiego ze swej strony przestudiowali wpływ seksualności na mózgi samic szczurów i doszli do przeciwnego wniosku.

Aby tego dokonać, badacze podali gryzoniom duże dawki hormonów płciowych i wtedy zaobserwowali, że hormony te podniosły w znacznym stopniu ilość neurytów w tej samej stefie mózgowej. Co jeszcze bardziej wymowne: samice były o wiele bardziej wrażliwe na awanse seksualne niż ich partnerzy.

I na odwrót: kiedy naukowcy wstrzyknęli szczurom lekarstwo blokujące powstawanie neuryów, samice były o wiele mniej aktywnie seksualnie niż normalnie.

Badania te dostarczając informacji na temat zmian w strukturach mózgowych i na temat tego, w jaki sposób neuryty wpływają na zdolność do przejawiania zachowań seksualnych u szczurów. A być może także u innych ssaków, włączając w to także człowieka, komentuje Stuart Tober, neurolog amerykański, cytowany przez Daily Mail.

W obliczu takiej nowej wiedzy, naukowcy również przywołują hipotezę, iż któregoś dnia będzie można stworzyć dla człowieka pigułkę mogącą zwiększyć liczbę neurytów w celu podwyższena libido bez konieczności podnoszenia poziomu hormonów, jak donosi naukowy New Scientist.

Komentarze do: Seksualność naprawdę zmienia mózg…

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz