Szukaj

Seks i pieniądze: mózg rozróżnia przyjemności

Podziel się
Komentarze0

Różne przyjemności naszego życia nie są w jednakowy sposób szacowane przez nasz mózg. W rzeczywistości, kora mózgowa różnicuje przyjemność związaną z seksem albo tę, którą dają nam pieniędze, aktywując różne regiony mózgu.Seks albo pieniądze

Naukowcy francuscy z CNRS zidentyfikowali strefy mózgowe, które byłyby ściśle określone dla każdej z tych „przyjemności”. Odkrycie francuskich uczonych otwiera nowe, bardzo interesujące ścieżki, prowadzące być może do lepszego zrozumienia niektórych patologii, na przykład takich, jak nałogowy hazard.

Jean-Claude Dreher oraz jego zespół badawczy z CNRS przy Uniwersytecie Claude Bernard Lyon 1 we Francji, poddali 28 ochotników bardzo oryginalnemu eksperymentowi. Eksperyment ten polegał na tym, że ochotnicy mieli uczestniczyć w różnych grach, związanych z różnego typu nagrodami. Mogło chodzić o pieniądze albo ... o obrazek erotyczny.

Zobacz również:W przebiegu tego eksperymentu, badacze rejestrowali aktywność mózgów uczestników przy pomocy aparatu do rezonansu magnetycznego (MRI).

W kierunku leczenia uzależnień?

Naukowcy skonstatowali, że wartość nagrody byłaby w rzeczywistości szacowana w regionach mózgowych częściowo wspólnych, na poziomie kory mózgowej czołowo-przedczołowej. Zagłębiając się bardziej w tę kwestię, naukowcy zdali sobie jednakże sprawę, że część tylna kory mózgowej była aktywowana głównie przez erotyczne obrazki, natomiast część przednia kory mózgowej aktywowana została przez dobra materialne.

Na łonie tej samej kory czołowo-przedczołowej miałyby więc istnieć zupełnie różne, odrębne regiony, odpowiadające w rzeczywistości różnym nagrodom.

To bardzo ważne odkrycie powinno teraz zapoczątkować inne prace badawcze. Te z kolei powinne pozwolić lepiej zrozumieć niektóre choroby psychiczne, a w szczególności uzależnienie od gier hazardowych.

Komentarze do: Seks i pieniądze: mózg rozróżnia przyjemności

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz