Szukaj

Rudowłosi są bardziej zagrożeni rakiem skóry, nawet jeżeli nie spędzają czasu na słońcu

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych badań, dla osób rudowłosych ryzyko zachorowania na raka skóry jest większe niż u blondynów i brunetów, nawet jeżeli nie mają one kontaktu ze słońcem. Do wniosków tych doszli badacze z Massachusetts General Hospital/Harvard Cutaneous Biology Research Centre, którzy w Medical Daily wyjaśniają, dlaczego produkcja czerwonego pigmentu (feomelaniny) wiąże się z większym prawdopodobieństwem zachorowania na czerniaka złośliwego.Badania przeprowadzono na myszach.

Do tej pory uważano, że ludzie czerwonowłosi są bardziej zagrożeni tym rakiem po prostu dlatego, że ich karnacja jest jaśniejsza. Badacze amerykańscy pokazali, że nie jest to aż tak oczywiste.

Jedna z ich teorii zakłada, że produkcja feomelaniny, którą obserwujemy u ludzi rudowłosych, jest powiązana ze stresem oksydacyjnym, który przyczynia się do rozwoju komórek rakowych.


Druga teoria mówi, że powstawanie feomelaniny zużywa antyoksydacyjne rezerwy komórek skóry, co zwiększa ryzyko raka.

Niezależnie od tego, która z tych teorii okaże się słuszna w kolejnych badaniach, naukowcy podkreślają, że jest to kolejny dowód na to, iż czerwonowłosi powinni unikać słońca.

Rzeczniczka Skin Cancer Foundation, Jeanine Downie, mówi: - Rudowłosi powinni częściej poddawać się badaniom. Jeżeli nie mają rodzinnej historii raka skóry, wystarczy zbadać się 2 razy w ciągu roku. W przeciwnym razie zalecamy badania co kwartał.

Komentarze do: Rudowłosi są bardziej zagrożeni rakiem skóry, nawet jeżeli nie spędzają czasu na słońcu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz