Szukaj

Rozwój cukrzycy typu 2 u kobiet: związek wykształcenia i dochodów

Podziel się
Komentarze0

Pojawienie się i rozwój cukrzycy typu 2 u kobiet może być związane z niskim przychodem oraz niskim poziomem wykształcenia. Takie wnioski wypływają z danych zgromadzonych podczas przeprowadzania narodowej ankiety na temat zdrowia populacji kanadyjskiej (ENSP), przeprowadzonej w przez organizację Statistique Canada i opublikowanej kilka dni temu.Jak wynika z rezultatów ankiety, te dwa czynniki zdają się mieć większe znaczenie u kobiet, niż nadwaga, otyłość czy też pochodzenie etniczne i kulturowe, które są jednakże także uznawane za elementy predysponujące do cukrzycy typu 2.

W rzeczywistości, nawet z nadwagą, kobiety, które żyją w środowiskach mniej stresujących czy też bardziej wykształconych, mają o wiele większe szanse na uniknięcie rozwinięcia się tej choroby. Według uczonych, inne czynniki także mogą być odpowiedzialne za rozwój cukrzycy typu 2, takie jak stres, czynniki psychologiczne oraz odżywianie.


U mężczyzn związek między cukrzycą typu 2, przychodem oraz poziomem wykształcenia wydaje się nie występować w ten sam sposób. W rzeczywistości, naukowcom nie udało się wyizolować tych czynników u mężczyzn w taki sposób, jak zrobili to u kobiet. Można po prostu powiedzieć, iż jeśli mężczyzna cierpi na nadwagę, w dodatku pali i spożywa alkohol w nadmiernych ilościach oraz jest bardzo mało aktywny fizycznie albo w ogóle – wtedy automatycznie staje się bardziej zagrożony rozwinięciem się cukrzycy typu 2.

Badania to zostało przeprowadzone na grupie 17 000 Kanadyjczyków w latach 1994-1995. Spośród osób, poddanych badaniu i nie cierpiących na cukrzycę w momencie rozpoczęcia projektu, które były obserwowane przez badaczy blisko 15 lat, 7,2% mężczyzn oraz 6,3% kobiet zachorowało na cukrzycę, albo też i na nią zmarło w latach 2008-2009.

onad 3 miliony Kanadyjczyków cierpi na cukrzycę. Około 90% z nich ma cukrzycę typu 2, a około 10% jest dotkniętych cukrzycą typu 1.

Komentarze do: Rozwój cukrzycy typu 2 u kobiet: związek wykształcenia i dochodów

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz