Szukaj

Rodzina to życie w ciągłym stresie

Podziel się
Komentarze0

Matka musi jednocześnie zając się pracą, dziećmi i domem, a ojciec poświęca się dla swojego pracodawcy – niemiecka rodzina 2012 jest bardzo zestresowana i zabiegana. Obciążenie pracą, opieka nad dziećmi, praca w domu: rodzina w roku 2012 żyje w ciągłym stresie i ma niewiele czasu dla siebie nawzajem.Badania zostały przeprowadzone przez Instytut Allensbach w czerwcu 2012 roku na 1600 niemieckich rodzinach.

„Rodzice obciążeni są presją sukcesu. Z jednej strony są to oczekiwania względem pracy, z drugiej strony sprawdzenie się w roli rodzica” – mówi jedna z prowadzących badania Rüdiger Schulz. „Kursy językowe, muzyka, sport – to tylko niektóre z rzeczy, na które rodzice zapisują swoje dzieci”.

Rodzice na pełen etat?

Praca oraz obowiązki domowe prowadzą do tego, że jedynie 55% kobiet pracujących może sobie pozwolić w ciągu dnia na odpoczynek. Jeśli chodzi o mężczyzn jest to 49%.


Dzieci często muszą walczyć o uwagę rodziców z ich pracą, gdyż 29% ankietowanych swój wolny czas po pracy poświęca dla znajomych, klientów oraz przełożonych.

Kobiety są rzadziej niż mężczyźni dostępne dla swojego pracodawcy poza godzinami pracy; poświęcają się dla domu oraz rodziny, często rezygnując z czasu dla siebie.

Z czasem zapracowani rodzice zaczęli się zastanawiać nad możliwościami rozwiązania tego problemu.

Coraz częściej pojawia się mieszkanie pod jednym dachem różnych generacji, od dziadka po wnuka. 76% pytanych uważa takie domy za dobry pomysł, a jedynie 14% ankietowanych odrzuca takie propozycje.

Większość osób (51%) najchętniej mieszkałoby jedynie z żoną/mężem oraz dziećmi.

Badania pokazują jeszcze coś: to kobiety wykonują większość pracy domowej i chciałyby, aby ich poświęcenie spotykało się z większym uznaniem. Jedynie 53% badanych kobiet uznaje, że ich praca jest wystarczająco doceniana.

Komentarze do: Rodzina to życie w ciągłym stresie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz