Szukaj

Rak szyjki macicy: ogromne znaczenie regularnych badań przesiewowych

Podziel się
Komentarze1

American Cancer Society wskazuje, że rak szyjki macicy jest najczęstszą przyczyną zgonu z powodu raka u kobiet w Stanach Zjednoczonych. Ale dlatego, że coraz więcej kobiet przechodzi badania przesiewowe, liczba zgonów z tego powodu znacznie spadła w ciągu ostatnich 40 lat.

Mimo wszystko, rozpoznano w ubiegłym roku w USA 12 340 nowych przypadków raka szyjki macicy oraz 4030 zgonów w wyniku tej choroby, co sugeruje, że jest jeszcze dużo więcej do zrobienia w walce z rakiem. Według American Cancer Society, rak szyjki macicy występuje najczęściej u kobiet poniżej 50. roku życia, i rzadko, ale również u kobiet poniżej 20. roku życia.

Badania wykazały, że inne czynniki ryzyka raka szyjki macicy obejmują historię chorób rodziny, palenie papierosów, osłabienie układu odpornościowego oraz długotrwały stres psychiczny. Badania wykazały również, że przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych może zwiększyć ryzyko zachorowania na raka szyjki macicy.

Fakt, że rak szyjki macicy rzadko wykazuje objawy w początkowej fazie podkreśla znaczenie regularnych badań przesiewowych w kierunku tej choroby.

Istnieją dwa główne sposoby badań przesiewowych na raka szyjki macicy. Pierwszym jest płyn cytologii opartej ( LBC). Badanie jest przeprowadzane przez lekarza albo pielęgniarkę i polega na skrobaniu szyjki macicy za pomocą pędzelka w celu zebrania komórek. Główka pędzla jest następnie odłączana i przechowywana w cieczy, a potem trafia do laboratorium do analizy do zaburzeń komórkowych.

Druga metoda to Papanicolaou (PAP). Test, zwany jest także wymazem szyjki macicy. Badanie tak samo jak w przypadku LBC wykonuje lekarz lub pielęgniarka. Polega ono na skrobaniu zewnętrznie otwartej szyjki macicy pacjenta w celu zebrania próbki komórek. Komórki te są następnie analizowane pod mikroskopem pod kątem nieprawidłowości.

Aktualne zalecenia Preventive Services Task Force (UPSTF) w USA mówią, że kobiety w wieku od 21 do 65 lat powinny przechodzić badanie cytologiczne co 3 lata. Kobiety w wieku od 30 do 65 lat mogą wybrać się na badania cytologiczne co 3 lata lub badanie cytologiczne i badanie HPV (wykonywane w ten sam sposób jako test Pap) co 5 lat.

Z powodu zwiększonego wykorzystania testu Pap, American Cancer Society twierdzi, że między 1955 a 1992 rokiem śmiertelność z powodu raka szyjki macicy zmniejszyła się o prawie 70% - znakiem tego, regularne badania przesiewowe mogą uratować setki tysięcy istnień ludzkich.

Sara Borys

Komentarze do: Rak szyjki macicy: ogromne znaczenie regularnych badań przesiewowych (1)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 15:23

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

1

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (1)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze