Szukaj

Rak: synonim spadku przychodów?

Podziel się
Komentarze4

Rak oznacza dla większości chorych obniżenie przychodów, liczne dodatkowe koszty, a także trudności z powrotem na rynek pracy, jak stwierdza nowa ankieta Dopas, przeprowadzona przez francuskie stowarzyszenie Ligue contre le cancer. Jest to dodatkowe doświadczenie dla tych, którzy już i tak muszą zmagać się z chorobą.Sześćdziesiąt procent osób, jak podaje raport Ligue contre le cancer, które były aktywne w momencie, kiedy dowiedziały się, że mają raka, doświadczyły nagłego spadku przychodów.

Ankieta Dopas została przeprowadzona pośród 1 700 chorych na raka we Francji.

Zmniejszenie przychodów to oczywista konsekwencja przerwania pracy, a także częściowej refundacji z systemu ubezpieczeniowego, który często nie bierze pod uwagę premii oraz godzin dodatkowych.

Blisko połowa osób, które wzięły udział w ankiecie, czyli 44% ankietowanych deklarujących spadek przychodów w trakcie choroby, wskazuje, że doznało zmniejszenia przychodów o ponad jedną czwartą dotyczasowej pensji.

Te trudności finansowe jeszcze bardziej podkreślają brak poczucia własnej wartości, który jest i tak już mocno zaznaczony w chorobie takiej, jaką jest rak. A spadek albo utrata przychodów mogą być przeżyte jako śmierć społeczna, podkreślają przestawiciele Ligue contre le cancer w komentarzu do ankiety.

Wiele wydatków nierefundowanych


Nierefundowane przeróżne opłaty, peruki, kremy uśmierzające dyskomfort i oparzenia po radioterapii, koszty transportu, które trzeba pokryć, aby udać się do placówki, gdzie wykonywana jest radioterapia, koszty opieki nad dziećmi: rak wiąże się z wieloma opłatami, które chorzy muszą pokrywać z własnej kieszeni, bez nadziei na zwrot z systemu ubezpieczeń społecznych. A to wszystko również dodaje się do spadku przychodów.


Choroba również powoduje, że większość cierpiących nie tylko musi przerwać pracę, ale także zmienić swoją aktywność zawodową. Pośród osób, które były aktywne na rynku pracy na początku choroby, 51% pozostawało (w momencie przeprowadzenia ankiety) na etapie przerwania pracy.

Dwadzieścia dwa procent respondentów stało się „nieaktywnymi” (emerytura, renta, pensja inwalidzka), a jedynie 18% chorych powróciło do aktywności zawodowej. Pośród tych ostatnich, jedynie 31% wróciło na dokładnie to samo stanowisko co przed chorobą.

Jedna z osób ankietowanych stwierdza: wiem, że kiedy będę chciała wrócić do pracy, zostanę zwolniona, ponieważ mój pracodawca nie może mi zwrócić mojego stanowiska.

Problemy z mobilnością

Mniej znane konsekwencje: nowotwór powoduje problemy z mobilnością i z transportem. Czterdzieści jeden procent osób ankietowanych przywołuje problemy z mobilnością, które są związane głównie z częstotliwością podróżowania do danej placówki zdrowotnej.

Co więcej, chorzy mówią również o kłopotach związanych z tym, że nie są w stanie przemieszczać się o własnych siłach, podkreśla raport Ligue contre le cancer.

W przeddzień drugiej tury wyborów prezydenckich, które aktualnie mają miejsce we Francji, Ligue contre le cancer nawołuje do rozpoczęcia trzeciego już planu Plan Cancer (po planach Plan Cancer 2003-2007 i Plan Cancer 2009-2013), w obliczu choroby, która jest pierwszą przyczyną śmiertelności we Francji.

Liga Ligue contre le cancer podkreśla jeszcze, że każdego roku, w tym kraju, nowotwory są odpowiedzialne za śmierć co najmniej 350 000 osób.

Komentarze do: Rak: synonim spadku przychodów? (4)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 16:02

Leki przeciwrakowe sprzedam lek rak leczenie alternatywne eksperymentalne

4

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (4)
Pokaż cały wątek (4)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze