Szukaj

Rak: suplementy z żeń-szenia pomagają pacjentom

Podziel się
Komentarze0

Chorzy na raka i ludzie, którzy raka przeżyli i którzy czują się zmęczeni, donoszą, iż zażywanie żeń-szenia przez dwa miesiące wiązało się u nich z wyraźną poprawą stanu zdrowia, według najnowszych obserwacji naukowych. Badanie ukazało się w Journal of the National Cancer Institute.Wszyscy chorzy na raka odczuwają zmęczenie w pewnym punkcie: w momencie postawienia diagnozy, w trakcie leczenia, po leczeniu.

Zmęczenie to może utrzymywać się przez wiele tak i może być naprawdę ogromne. Nie uśmierza go sen ani odpoczynek. Ma wpływ na to, w jaki sposób ludzie wykonują codzienne czynności.

Główna autorka badania, dr Debra Barton z Mayo Clinic w USA, mówi: - Żeń-szeń już w poprzednich badaniach wykazywał się korzystnym działaniem na zmęczenie.

Naukowcy przyjrzeli się 364 osobom ze zmęczeniem wywołanym rakiem. Podzielono ich na dwie grupy: jedna zażywała 2 000 mg żeń-szenia, codziennie przez 8 tygodni, a druga brała placebo.


W trakcie obserwacji uczestnicy wypełniali kwestionariusze dotyczące ich zmęczenia, które było oceniane w 100-punktowej skali. Najwyższy wynik oznaczał najwięcej energii. Obydwie grupy zaczęły badanie z wynikiem ok. 40 punktów.

Po 8 tygodniach okazało się, że poziomy energii wzrosły w grupie „żeń-szeń” o średnio 20 punktów, a w grupie „placebo” o 10 punktów.

Catherine Alfano z National Cancer Institute w Bethesda w USA, mówi: - Żeń-szeń jest interesujący w tej kwestii, ponieważ działa na zapalenie. Uważamy, że zapalenie wyjaśnia zmęczenie powiązane z rakiem. Jednak muszę powiedzieć, że mimo iż rezultaty tego badania są obiecujące, to nie na tyle, żeby lekarze mogli zalecać zażywanie suplementów z żeń-szeniem swoim pacjentom.

Ludzie z tymi objawami często także zwracają się ku innym suplementom diety, takim jak koenzym Q10 czy guarana, ale ich działanie nigdy nie zostało udowodnione naukowo.

Trzeba także wiedzieć, że żeń-szeń wchodzi w reakcje z innymi lekami i z lekami przeciwnowotworowymi. To kolejny powód, żeby pacjenci nie zażywali tych środków na własną rękę.

Komentarze do: Rak: suplementy z żeń-szenia pomagają pacjentom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz