Szukaj

Rak skóry: Kabiny samoopalające sprzyjają powstawaniu podstawnokomórkowego nowotoworu

Podziel się
Komentarze2

Już oskarżano kabiny solarne o przyczynianie się do powstawania czerniaka złośliwego, czyli jednego z typów raka skóry. Teraz naukowcy donoszą, że korzystanie z nich powoduje również przerzutowego raka skóry: rak podstawnokomórkowy jest bardzo często rozpoznawany u pacjentów korzystających z solariów. Choroba ta dotyka powierzchniowej warstwy skóry i zazwyczaj ma dobre rokowania.Niemniej jednak, jego nawracający charakter i mnogość typów niepokoją naukowców.

Wiadomo, że zapadalność na tego typu raka regularnie wzrasta wraz z wydłużeniem życia i niektórymi zwyczajami, a zwłaszcza z powtarzającą się ekspozycją na promieniowanie słoneczne. Co więcej, korzystanie z kabin UV również sprzyja zachorowalności.

W efekcie, amerykański zespół naukowy opublikował wyniki szeregu badań przeprowadzanych od 1977 roku na liczbie 80 000 osób pochodzących z sześciu krajów. Badacze odkryli związek między kabinami opalającymi oraz dwoma wariantami raka skóry.


Ryzyko zwiększyłoby się o 29% w przypadku podstawnokomórkowego raka skóry, który rozwija się tylko miejscowo, a o 67% dla kolczystokomórkowego raka skóry, który może stać się inwazyjny i powodować metastazy.

Według badań koordynowanych przez prof.. Eleni Linos z Uniwersytetu w San Francisco, to właśnie ekspozycja na promieniowanie UV przed ukończeniem 25 lat stwarza największe ryzyko.

Każdego roku w Stanach Zjednoczonych kabiny opalające mogą być powodem powstawania 170 000 nowych przypadków raka skóry, stwierdzają naukowcy w publikacji zamieszczonej w British Medical Journal (BMJ).

Zdaniem prof. Linos, ujawniono właśnie setki tysięcy nowotworów, które mogą być przypisane kabinom opalającym. Te wyniki zbliżone są do tych z lipca 2012, które wykazały, że 5,4% nowych przypadków czerniaka corocznie diagnozowanych w Europie Zachodniej może być kojarzone z korzystaniem z kabin opalających.


Komentarze do: Rak skóry: Kabiny samoopalające sprzyjają powstawaniu podstawnokomórkowego nowotoworu (2)

swinskatarczyca
swinskatarczyca 13-05-2019 16:04

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne lek

2

Leki przeciwpasożytnicze, przeciwgrzybicze, antybiotyki terapie antynowotworowe w leczeniu raka alternatywne eksperymentalne leki rak nowotwór prostaty, wątroby, skóry, płuc, jelita grubego, piersi, jajnika, kości, mózgu... pokaż całość

OdpowiedzPokaż cały wątek (2)
Pokaż cały wątek (2)
Dodaj komentarzPokaż wszystkie komentarze