Szukaj

Rak: ćwiczenia fizyczne redukują zmęczenie

Podziel się
Komentarze0

Badania sugerują, że regularna aktywność fizyczna powinna być zalecana przez lekarzy chorym zmęczonym leczeniem oraz chorobą. Ćwiczenia fizyczne, a w szczególności spacer oraz rower, mogą pomóc w walce ze zmęczeniem, które jest często związane z nowotworami i wdrożonymi terapiami.Skuteczna walka z tym skutkiem ubocznym jest sprawą niezwykle poważną, ponieważ ci, którzy cierpią z jego powodu, mogą nawet przerywać terapie. Dodajmy jeszcze, że takie zmęczenie może utrzymywać się całymi latami.

Przez długi czas lekarze zalecali odpoczynek. Niestety, długie okresy nieaktywności prowadzą do utraty masy mięśniowej i do jeszcze większego zmęczenia. Dlatego też naukowcy wpadli na pomysł, aby proponować chorym ćwiczenia fizyczne.


W 2008 roku już, badanie zaprezentowane w Cochrane Library pokazało korzystny wpływ takiego podejścia. Aby to potwierdzić, naukowcy z uniwersytetu West of England w Bristolu przeanalizowali 28 nowych badań pochylających się nad tą kwestią.

Połowa z nich dotyczyła raka piersi. Ci pacjenci, którzy mieli guzy lite, oddawali się regularnej aktywności fizycznej przed i po leczeniu.

Rezultaty obserwacji sugerują, że ćwiczenia mogą pomóc w redukowaniu zmęczenia spowodowanego przez raka, dlatego powinny być uważane za składnik strategii walki z tym efektem ubocznym terapii antynowotworowej, mówi Fiona Cramp z West of England w Bristolu, kierująca tą analizą.

Badaczka proponuje teraz rozszerzenie badań na inne typy nowotworów, włączając w to także chorych w stadium zaawansowanym.

Komentarze do: Rak: ćwiczenia fizyczne redukują zmęczenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz