Szukaj

Ptasia grypa: szczep H7N9, nieznany u człowieka, zabił 2 Chińczyków

Podziel się
Komentarze0

W Szanghaju, jak donosi chińskie Ministerstwo Zdrowia, w ciągu ostatniego miesiąca całkiem nowy wirus ptasiej grypy zabił dwie osoby. Najbardziej niepokojący jest fakt, że szczep ten, H7N9, nigdy wcześniej nie został wykryty u ludzi. Pierwszy zmarły, 87-latek, zachorował 19 lutego, a jego stan wymagał hospitalizacji.Pojawiła się u niego gorączka, kaszel, a następnie ostre zapalenie płuc, które spowodowały ogólne osłabienie organizmu, prowadzące do zgonu chorego 4 marca 2013.

U drugiego mężczyzny, który zmarł 10 marca, pierwsze objawy pojawiły się 27 lutego.

W mieście Chuzhou, 35-letnia kobieta również zaraziła się wirusem H7N9, w dniu zgonu drugiego pacjenta. Na tę chwilę ciągle żyje, ale jej stan jest krytyczny. Przebywa w szpitalu w Nankin.

O wszystkich tych przypadkach powiadomiła chińska komisja ds. zdrowia. Naukowcy działający z ramienia Ministerstwa Zdrowia już teraz badają nowego wirusa, przy wsparciu ekspertów z WHO.


Jeszcze nie wiadomo, w jaki sposób zaraziły się te 3 osoby, ale badacze podejrzewają, iż transmisja wirusa może być skutkiem bliskiego kontaktu z zarażonym ptactwem. Wydaje się też, że wirus nie przenosi się z człowieka na człowieka.

Jednakże istnieją wskazówki, które sugerują coś zupełni odwrotnego. Albowiem, dwóch synów 87-latka również trafiło do szpitala w tym samym okresie i z podobnymi objawami. Młodszy z nich, 55-latek, zmarł z powodu niewydolności oddechowej. Drugi wyzdrowiał i wrócił do domu.

Czy te trzy historie są ze sobą związane? Pozornie nie, ponieważ wirusa H7N9 wykryto tylko u ojca.

Naukowcy zbadali też 88 osób, które miały bezpośredni kontakt z trójką chorych, ale u nikogo nie stwierdzono objawów nowej infekcji.

Rzecznik WHO Timothy O’Leary wydaje się raczej optymistą. Jego zdaniem, ryzyko dla populacji pozostaje niskie. A jednak, inny wirus ptasiej grypy, H5N1, zaraził 622 osoby i zabił 371 z nich od 2003 roku.

Czy naprawdę nie ma powodów do niepokoju? Tym bardziej, że nie mamy absolutnie żadnej szczepionki przeciwko nowemu patogenowi.

Komentarze do: Ptasia grypa: szczep H7N9, nieznany u człowieka, zabił 2 Chińczyków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz