Szukaj

Ptasia grypa: nowy wirus zabił tysiące kaczek w Indonezji

Podziel się
Komentarze0

Wirus ptasiej grypy, całkiem nowy i o wiele bardziej zjadliwy niż poprzednio zidentyfikowane, spowodował śmierć setek tysięcy kaczek w ostatnich tygodniach w Indonezji, na wyspie Jawa. Jest to bardzo niepokojąca informacja, podana do wiadomości publicznej przez rząd indonezyjski.Jak wyjaśnia Syukur Iwantoro w komunikacie, podtyp wirusa H5N1 grypy ptasiej jest wysoce patogenny, z kladu 2.3. Klad ten jest nowy w Indonezji i różni się znacznie od ptasiej grypy zidentyfikowanej ostatnio, z kladu 2.1.

Klad to zbiór organizmów żyjących mających wspólnego przodka. Oznacza to, że jak najbardziej chodzi o ptasią grypę w tym przypadku, ale nie wiadomo jeszcze, w jaki sposób nowy wirus pojawił się w Indonezji, gdzie już zdążył poczynić znaczne szkody.


Syukur Iwantoro dodaje jeszcze, iż należy kontynuować badania, aby określić, czy wirus pochodzi z mutacji genetycznej znanego już mikroba, czy też jest to całkiem nowy szczep pochodzący z innego kraju.

Emil Agustiono, sekretarz narodowej komisji kontroli zoonoz, wyjaśnia: uważamy, że wirus mógł przyjść do nas z zagranicy, być może z Tajlandii bądź Wietnamu.

Sytuacja jest traktowana bardzo poważnie, ponieważ Indonezja jest krajem, gdzie rejestruje się najwięcej zgonów z powodu ptasiej grypy (157 od 2003 roku, w stosunku do 357 na całym świecie).

Co więcej, ten ogromny archipelag często jest uznawany za słabe ogniwo w skutecznej walce z ptasią grypą – ludność wiejska w dalszym ciągu żyje w zbyt bliskim kontakcie z niezaszczepionym ptactwem, mimo zakazującego tego prawa.

Komentarze do: Ptasia grypa: nowy wirus zabił tysiące kaczek w Indonezji

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz