Szukaj

Przyznano nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny

Podziel się
Komentarze0

Nagroda Nobla 2013 w dziedzinie fizjologii lub medycyny została przyznana trzem naukowcom pracującym w Stanach Zjednoczonych. Tegorocznymi laureatami są: James Rothman, Randy Schekman oraz Thomas Südhof. Nagrodę przyznano za za odkrycie mechanizmów regulujących transport wewnątrzkomórkowy w organizmie człowieka.Pierwszy z nagrodzonych to James Rothman (ur. 03 listopada 1950 w Haverhill, Massachusetts)  profesor Nauk Biomedycznych na Uniwersytecie Yale, a także przewodniczący Wydziału Biologii Komórki w Yale School of Medicine.

Drugim laureatem został Randy Schekman (ur. 30 grudnia 1948 w Saint Paul) biolog komórkowy na University of California w Berkeley, a także redaktor naczelny  Proceedings of National Academy of Sciences.

Ostatnim nagrodzonym jest Thomas Südhof (ur. 22 grudnia 1955 w  w Getyndze) profesor School of Medicine and of Neurology and of Psychiatry and Behavioral Sciences at Stanford University.


Naukowcy otrzymali nagrodę Nobla za odkrycie mechanizmów organizacji transportu w komórce. Znaczenie odkrycie wyjaśniła Agencja Reuters'a. Każda komórka jest pewnego rodzaju „zakładem”, który wytwarza i ”eksportuje” cząsteczki. Owe cząstki przekazywane są w strefie komórki w małych ”paczkach”, pęcherzykach. Nagrodzeni określili, jakie reguły kierują tym transportem, tak że każda cząsteczka dociera na odpowiednie miejsce w komórce i to we właściwym czasie. Badania obejmują najbardziej elementarne mechanizmy fizjologiczne, co sprawia, że ich zakres zastosowania jest bardzo obszerny.

Naukowcy swoje badania nad jednymi z najbardziej skomplikowanych „fabryk”, czyli nad komórkami ludzkiego organizmu rozpoczęli już w latach 70.

Nazwiska laureatów zostały ogłoszone w siedzibie Instytutu Karolinska w Sztokholmie przez Göran K. Hanssona, który jest sekretarzem komitetu nagrody Nobla ds. fizjologii i medycyny.

Nagroda Nobla została przyznana po raz 104, a do tej pory nagrodzono 204 osoby, w tym 10 kobiet.  Laureaci w przeszłości nagradzani byli między innymi za odkrycie wirusa HIV, struktur DNA, penicyliny, grup krwi, a także za opracowanie metody in vitro.

Komentarze do: Przyznano nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz