Szukaj

Przeciwutleniacz zmniejsza ryzyko ślepoty u wcześniaków

Podziel się
Komentarze0

Retinopatia wcześniaków (RPO) jest drugą najczęstszą przyczyną ślepoty wśród dzieci w Stanach Zjednoczonych, która występuje u połowy maluchów urodzonych w 28 tygodniu ciąży lub wcześniej. Choroba ta spowodowana jest nieprawidłowym rozwojem naczyń krwionośnych w siatkówce oka. Ryzyko RPO jest tym większe, im wcześniej dochodzi do narodzin.Badania przeprowadzone przez naukowców z Brigham i Szpitala Kobiet (BWH) sugerują, że przeciwutleniacz rhSOD (rekombinowana ludzka dysmutaza ponadtlenkowa Cu/Zn), zmniejsza ryzyko rozwoju RPO u dzieci urodzonych wyjątkowo wcześnie.

Analiza post-hoc ma zostać opublikowana w Internecie na stronie Neonatology.

Naukowcy przyjrzeli się podzbiorowi danych z poprzedniego wieloośrodkowego eksperymentu medycznego badającego 302 wcześniaki, którym podano rhSOD lub placebo, w celu zapobiegania dysplazji oskrzelowo-płucnej (przewlekła choroba płuc dotykająca noworodków).

Naukowcy przeanalizowali dane, szczególnie zwracając uwagę na częstotliwość wystąpienia RPO i stopień zaawansowana choroby u dzieci narodzonych wyjątkowo wcześnie.

W całej grupie nie pojawiły się znaczne różnice w retinopatii u noworodków, którym podano placebo, w porównaniu do tych, którym podano rhSOD. Jednak u maluchów urodzonych przed 26 tygodniem (72 dzieci) wystąpiła 22 procentowa redukcja RPO.

Nieprawidłowość została zredukowana o 53 procent u dzieci urodzonych przed 25 tygodniem (24 dzieci).

- Chociaż kroki do zbadania sposobów niedopuszczenia przekształcania się RPO w ślepotę zostały poczynione, nie istnieje obecnie dostępna metoda leczenia zapobiegająca RPO - powiedział Richard Parad, MD, BWH Wydział Medycyny Noworodków, główny autor studium. - Istnieje duża potrzeba na taką metodę profilaktyczną i może nią być właśnie rhSOD.

Naukowcy zauważają, że RPO nie był punktem końcowym, dla którego badanie zostało przeprowadzone.

Analiza post-hoc koncentrowała się przede wszystkim na najmniejszych dzieciach z najwyższym ryzykiem RPO, dzięki czemu na podstawie najnowszych osiągnięć w przebadaniu rozwoju RPO i dzięki wynikom ukazanym przez wcześniejsze badania na innych przeciwutleniaczach, można zasugerować, że środki te powstrzymują rozwój RPO.

W świetle tych ustaleń, naukowcy podkreślają, że konieczna jest dalsza analiza, aby potwierdzić te obserwacje.

Komentarze do: Przeciwutleniacz zmniejsza ryzyko ślepoty u wcześniaków

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz