Szukaj

Profilaktyka – Diagnostyka – Leczenie: trzy etapy walki z czerniakiem

Podziel się
Komentarze0

Z okazji Tygodnia Świadomości Czerniaka w kwietniu 2013 roku na zlecenie  Akademii Czerniaka,  TNS OBOP zrealizował  badanie opinii publicznej, którego celem była ocena świadomości Polaków na temat czerniaka po dwóch latach działań edukacyjnych Akademii. Wyniki zostały porównane z badaniem TNS OBOP zrealizowanym w 2011 roku na zlecenie firmy Bristol-Myers Squibb.


Wyniki wskazały, iż świadomość choroby, czym jest czerniak, znacznie wzrosła z 65% do 76%.  Niestety, za zmianą świadomości idzie niewielka zmiana zachowań – tylko o 4% więcej Polaków, w porównaniu do 2011 roku, poszłoby do lekarza widząc niepokojące znamię na skórze – dziś uczyniłoby to 72% Polaków.

Obejrzyj sondę uliczną i sprawdź, co Polacy wiedzą o czerniaku
http://www.akademiaczerniaka.pl/kampania-znamie-znam-je/co-polacy-wiedza-o-czerniaku/

- Cieszą nas wyniki badania TNS OBOP, gdyż wskazują, że zmiany idą w dobrym kierunku. Niemniej jednak, prowadząc nasze działania, liczymy na osiągnięcie znaczącej zmiany zachowań, zarówno w obszarze prewencji, czyli odpowiedzialnego korzystania ze słońca i sztucznego opalania, jak i wczesnej diagnostyki czyli kontroli skóry i regularnych wizyt u lekarzy specjalistów –prof. dr hab. med. Piotr Wysocki, Oddział Chemioterapii, Zakład Diagnostyki i Immunologii Nowotworów, Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu, członek Rady Naukowej Akademii Czerniaka.


Leczenie czerniaków na wczesnym etapie ich rozwoju jest niezwykle proste – chirurgiczne wycięcie miejscowej zmiany przynosi  ponad 80% całkowitych wyleczeń. Gdy czerniak rozwinie się do postaci rozsianej (komórki nowotworowe są identyfikowane w węzłach chłonnych), niedającej się wyleczyć chirurgicznie, należy włączyć leczenie systemowe.


Dziś lekarze w leczeniu zaawansowanych czerniaków wspierają się finansowanymi przez Narodowy Fundusz Zdrowia radioterapią, chemioterapią oraz terapią celowaną (stosowaną w leczeniu pacjentów ze specyficzną mutacją czerniaka BRAF). Dodatkowo w ramach chemioterapii niestandardowej lekarze mogą ubiegać się o leczenie immunoterapią dla swoich pacjentów, która nie działa bezpośrednio na komórki nowotworowe lecz mobilizuje organizm do walki z nowotworem.

Więcej informacji na temat czerniaka znajdziesz na stronie www.akademiaczerniaka.pl
www.facebook.com/znamieznamje

****
Organizatorem Tygodnia Świadomości Czerniaka jest Akademia Czerniaka. Partnerami Tygodnia Świadomości Czerniaka są: Polskie Towarzystwo Chirurgii Onkologicznej, Polskie Towarzystwo Dermatologiczne, Polskie Towarzystwo Onkologii Klinicznej, Polskie Towarzystwo Onkologiczne, Polska Unia Onkologii, Fundacja „Gwiazda Nadziei”, Polskie Amazonki Ruch Społeczny, Polska Koalicja Organizacji Pacjentów Onkologicznych, Instytut Praw Pacjenta i Edukacji Zdrowotnej, Fundacja Rak'n'Roll, Fundacja Rosa, kampania „Rak. To się leczy!”. Tydzień Świadomości Czerniaka wspiera firma Bristol-Myers Squibb.

Komentarze do: Profilaktyka – Diagnostyka – Leczenie: trzy etapy walki z czerniakiem

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz