Szukaj

Problemy ze snem związane z małą ilością istoty szarej w mózgu

Podziel się
Komentarze0

Osoby miewające problemy ze snem mogą mieć mniej substancji mózgowej w poszczególnych regionach mózgu niż ci, którzy śpią dobrze.

Za co jest odpowiedzialna szara substancja?

Ostatnie badania wykazały, ze istnieje istotna zależność między strukturą mózgu a jakością snu. Wg nich, sen był silnie związany z ilością substancji szarej w przedniej części mózgu. Naukowcy uważają, że przednia część mózgu jest „konieczna dla ludzkiego funkcjonowania”, a zwłaszcza do procesów planowania, ustalania strategii działania, a także do zmiany nastrojów i uczuć.

Badanie weteranów wojennych

Weterani wojenni z silnymi objawami stresu pourazowego zwykle użalają się na problem ze snem. Badania wskazują, że weterani wojen w Iraku lub Afganistanie cierpią na bezsenność lub uskarżają się na płytki sen.

Do najnowszych badań naukowcy przy pomocy rezonansu magnetycznego przeanalizowali 144 zdjęcia mózgów weteranów wojennych, a także zrobili dokładny wywiad na temat ich problemów ze snem w ciągu ostatnich miesięcy. Zadawano pytania o to, jak długo śpią lub jak długo próbują zasnąć. Po pewnym czasie zauważono, że uczestnicy eksperymentu, którzy zgłaszali problemy ze snem, mieli zwykle mniej szarej materii niż osoby, które nie zgłaszały problemu.

Brak jednoznacznej odpowiedzi

Naukowcy twierdzą, że trudno jeszcze określić, co było pierwsze – czy genetycznie cienka warstwa szarej materii, czy może brak wystarczającej liczby godzin snu? By odpowiedzieć na to pytanie badacze muszą przeprowadzić szereg innych eksperymentów, ale zwrócenie uwagi na te relacje mogą być ważne dla przyszłych badań.

Monika Kachniarz

Komentarze do: Problemy ze snem związane z małą ilością istoty szarej w mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz