Szukaj

Problemy alkoholowe powodem jednej czwartej przyjęć do szkockich zakładów opieki

Podziel się
Komentarze0

Wyniki sondy przeprowadzonej we wszystkich 24 zakładach intensywnej opieki w Szkocji są zatrważające. Sonda została opracowana przez Intensive Care Audit Group i opublikowana online przez Anaethesia, jeszcze przed oficjalną publikacją.Jedna czwarta pacjentów przyjęta przez zakłady opieki ma problemy alkoholowe, a u większości z nich jest to już trwały alkoholizm. Około 3/4 z przyjętych to mężczyźni. Co ciekawe, są to też ludzie stosunkowo młodzi, zwykle z ubogich rejonów kraju.

Jak wiadomo choroba alkoholowa niekorzystnie wpływa w szczególności na pacjentów w krytycznym stanie. Osoba nią obciążona musi być też na przykład wentylowana mechanicznie przez dłuższy czas niż normalnie.


„Rozmiar tego problemu jest większy niż gdziekolwiek indziej w UK” - mówi Dr Timothy Geary, współautor.

Przyjęcia pacjentów z powodów związanych z alkoholem kosztują budżet około 9 milionów funtów roczne.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) szacuje, że ok 3,2% przypadków śmierci na świecie i 4% chorób powodowanych jest właśnie przez alkohol.

W Wielkiej Brytanii spożycie alkoholu stale wzrasta: z 5 litrów czystego alkoholu w 1963 do 10 litrów w roku 2006.

Co zatrważające, niemal podwoiła się tam liczba przypadków śmiertelnych spowodowanych alkoholem - z 6,9 do 12,8 na 100 000 ludzi.

Problem jest poważny w szczególności w Szkocji. Widać to na przykładzie kosztów poniesionych przez system zdrowia związanych z chorobami alkoholowymi - z 96 milionów funtów w roku 2003 do przedziału 143,6-392,8 mln w roku 2007.

Komentarze do: Problemy alkoholowe powodem jednej czwartej przyjęć do szkockich zakładów opieki

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz