Szukaj

Problem powstawania otyłości: gen pod lupą naukowców

Podziel się
Komentarze0

Częstotliwość występowania otyłości na świecie wzrasta w zastraszającym tempie. Jest ona głównym czynnikiem ryzyka wielu przewlekłych chorób, w tym cukrzycy, chorób serca i niektórych nowotworów. Co najmniej 2,8 mln dorosłych osób umiera w ciągu roku w wyniku nadwagi lub otyłości, a ponad 40 mln dzieci poniżej piątego roku życia miało nadwagę, według danych WHO z 2011 roku.Naukowcy próbują rozwikłać zagadkę powstawania otyłości. Pragną uzyskać odpowiedź na pytanie, jak pewien gen związany z otyłością sprawia, że ludzie tyją przez ponadnaturalne uczucie głodu. Badacze mają nadzieję, iż stworzy to potencjalnie nowe sposob do walki z rosnącym globalnym problemem zdrowia.

Powszechna zmiana w genie FTO (gen otyłości) ma wpływ na jedną osobę na sześć w całej populacji, czyniąc ją o 70% bardziej narażoną na otyłość. Do tej pory jednak eksperci nie wiedzą, dlaczego dokładnie tak się dzieje i jak temu zaradzić.

Korzystając z serii testów, brytyjski zespół badaczy dowiódł, iż osoby ze zmianą w genie otyłości nie tylko miały podwyższony poziom hormonu głodu - grelinę, ale również zwiększoną wrażliwość na substancje chemiczne w mózgu.


Badanie, prowadzone przez Rachel Batterham z University College w Londynie, zostało opublikowane w czasopiśmie Journal of Clinical Investigation.

Batterham powiedziała w podsumowaniu, iż jej praca wprowadza nowe, możliwe formy leczenia. Pierwsze eksperymentalne leki zdają się tłumić grelinę i mogą być skuteczne, jeśli skierowane są do pacjentów, u których występuje ryzyko otyłości.

Już poprzednie badania wykazały, iż poziomy greliny można zmniejszyć przez jedzenie produktów z dużą zawartością białka.

Steve Bloom, z Imperial College w Londynie, który nie był zaangażowany w omawiane tu badania, powiedział jednak, iż sam gen FTO wyjaśnia tylko niewielką cześć epidemii otyłości. Jednakże, ostatnie odkrycia wydają się ważnym krokiem, który pomoże rozwikłać liczne tajemnice z nią związane.

Opracowanie skutecznych leków przeciw otyłości jest wyzwaniem dla producentów. W zeszłym roku tylko testowano dwa nowe - Qsymia firmy Vivus Inc i Belviq laboratorium Arena Pharmaceuticals, zatwierdzone wcześniej przez U.S. Food And Drug Administration.

Komentarze do: Problem powstawania otyłości: gen pod lupą naukowców

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz