Szukaj

Premiera w Europie: próba kliniczna na podstawie ludzkich embrionalnych komórek macierzystych

Podziel się
Komentarze0

Pewna amerykańska firma biotechnologiczna ma zamiar rozpocząć pierwszą w Europie próbę kliniczną. Próbę kliniczną nie byle jaką, bo przeprowadzaną na ludzkich macierzystych komórkach embrionalnych. Próba ta ma na celu znalezienie terapii patologii wzroku.


Komórki macierzyste bowiem są dla naukowców, aktualnie, najlepszym sposobem na leczenie niektórych nieuleczalnych chorób. Poza tym, że w Europie jest to prawdziwa premiera, to dodatkowo jest to również znaczący krok do przodu dla badań medycznych.

Amerykańska firma przeprowadza w Europie badania na ludzkich macierzystych komórkach embrionalnych


W zeszłym tygodniu, amerykańska firma biotechnologiczna ogłosiła, iż doczekała się zielonego światła dla rozpoczęcia swojego pierwszego badania klinicznego na podstawie ludzkich macierzystych komórkach embrionalnych. Firma, o której mowa, to Advanced Cell Technology (ACT), a według słów jej przełożonych, próba kliniczna będzie miała miejsce w Londynie, w Moorfields Eye Hospital.

Będzie ona przeprowadzona na pacjentach dotkniętych chorobą Stargardta, czyli postacią zwyrodnienia plamki żółtej oka, która powoduje rodzaj ślepoty u młodych ludzi.

Bob Lanza, jeden z przełożonych firmy Advanced Cell Technology (ACT), odpowiedzialny za badania naukowe laboratoriów ACT, stwierdza, iż po raz pierwszy dano pozwolenie na próbę kliniczną przeprowadzoną na ludzkich macierzystych komórkach embrionalnych, gdzieś indziej na świecie, poza Stanami Zjednoczonymi, wyjaśnia LeMonde.fr.

Inne badania firmy Advanced Cell Technology

W rzeczywistości, w listopadzie 2010 roku, firma Advanced Cell Technology już rozpoczęła już pierwszą próbę kliniczną, wykonywaną na pochodnych komórek macierzystych embrionalnych. Celem tej próby było odnalezienie metody leczenia wyżej wspomnianej degeneracji wzroku. Badanie to miało miejsce w stanach Zjednoczonych.


Rezultaty: nawet jeśli jedynie dwóch pacjentów wzięło udział w tej próbie, to okazała się ona raczej obiecująca. Jak dodaje jeszcze Bob Lanza, firma Advanced Cell Technology jest bardzo zadowolona z osiągniętych przez siebie rezultatów, dlatego też właśnie programują dwie nowe próby na dwóch innych pacjentach.

Poprawa wzroku u gryzoni

Europejska próba, o której tutaj mowa, jest możliwa dzięki pozwoleniu uzyskanemu od brytyjskiej agencji MHRA (agencja zajmująca się regulacją leków) oraz Komisji doradczej ds. terapii genowej. Nie ulega wątpliwości, że to właśnie ze względu na rezultaty pierwszej próby przeprowadzonej w Stanach Zjednoczonych, władze te wreszcie zdecydowały się na przeprowadzenie podobnych prób w Europie.


Co to jest choroba Stargardta

Choroba Stargardta jest dziedziczna. Ta postać zwyrodnienia oka może rozwinąć się już w 6 roku życia i aktualnie jest nieuleczalna. Choroba Stargardta dotyka około 80 000 do 100 000 osób na Starym Kontynecie i w Stanach Zjednoczonych, co sprawia, że jest ona jedną z najbardziej rozpowszechnionych patologii wzroku, dotyczących młodych ludzi.

Jednakże, testy przeprowadzone na szczurach przez firmę Advanced Cell Technology, ujawniły znaczącą poprawę wzroku w 100% przypadków. Jak stwierdzają specjaliści z amerykańskiej firmy, testy te pozwoliły tym gryzoniom odzyskać prawie „normalny wzrok”. Dodatkowo, nie stwierdzono żadnych skutków ubocznych.

A jak wygląda sprawa leczenia u ludzi?

Otóż, jeżeli terapia ta podziała również na ludzi, laboratoria ATC mają nadzieję na poszerzenie swoich prac na inne patologie, które powodują zwyrodnienie plamki żółtej oka. Nie bez znaczenia są tutaj pieniądze – rynek patologii oka to 30 000 000 osóbw Europie i w Stanach Zjednoczonych.

Obiecujące badanie, choć mocno kontrowersyjne

Macierzyste komórki embrionalne są pobierane z ludzkich embrionów na samym początku ich rozwoju. Są one nazywane komórkami macierzystmi, ponieważ są one źródłem wszystkich innych komórek, stąd też ich znaczenie i potencjał warty uwagi.

Dla wielkiej liczby naukowców, badania na podstawie komórek macierzystych embrionalnych, przypomnijmy, to w niektórych przypadkach najlepszy sposób na leczenie patologii takich jak cukrzyca, choroba Parkinsona, choroba Alzheimera, a nawet paraliż spowodowany uszkodzeniem rdzenia kręgowego.

Kwestia etyczna w Stanach Zjednoczonych

W Stanach Zjednoczonych, prezydent Georges W.Bush zakazał na osiem lat badań nad komórkami macierzystymi embrionalnymi, z powodów moralnych i religijnych. Jednakże, prezydent Barack Obama, kierujący się innymi względami, zdecydował w marcu 2009 roku o ponownym dofinansowaniu tego rodzaju badań, które ocenił jako bardzo obiecujące.

Spotkało się to ze sprzeciwem wszystkich tych, dla których życie rozpoczyna się w momencie poczęcia, co oznacza, że wszelkie badania wiążące się z niszczeniem ludzkim embrionów, powinny być zakazane.

Ze swej strony, Francja wprowadziła w swoim prawie dotyczącym bioetyki, zrewidowanym w lutym 2011 roku, zapis podtrzymujący zakaz przeprowadzania badań na embrionalnych komórkach macierzystych oraz na embrionach ludzkich.

Komentarze do: Premiera w Europie: próba kliniczna na podstawie ludzkich embrionalnych komórek macierzystych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz