Szukaj

Prawo- i leworęczność zależą od genetyki?

Podziel się
Komentarze0

Według nowego badania europejskich naukowców, to, czy jesteśmy prawo- czy leworęczni, zależy od naszych genów. Badacze ci bowiem dkryli sieć genów, która zdaje się decydować już na etapie embrionalnym o prawo- i leworęczności danej jednostki.Dr William Brandler z Oxford University, jeden z autorów prac, mówi: - Geny te odpowiadają za biologiczny proces, poprzez który wczesny embrion przechodzi z etapu bycia kulą z komórek do etapu rozwijającego się organizmu z ustaloną już prawą i lewą stroną.

Badanie ukazało się w PLOS Genetics.

Naukowcy przeprowadzili szerokie badanie genetyczne, aby przekonać się, czy znajdą jakieś warianty genów, które mogą być powiązane z prawo– i leworęcznością.

Odkryli wyjątkowy wariant genu PCSK6, który wydaje się odgrywać rolę w ustalaniu prawej i lewej strony.


Kiedy zaburzono jego działanie u myszy, okazało się, że u gryzonia pojawiła się asymetria w ciele, tzn. organ, który powinien być po lewej stronie ciała, wystąpił po prawej.

Aczkolwiek badacze dodają, że nie są w stanie powiedzieć, że to tylko i wyłącznie geny odpowiadają za prawo- i leworęczność.

Dr Brandler mówi: - Rozwój lewo- i praworęczności zależy, naszym zdaniem, od genów, środowiska, a nawet presji środowiskowej, gdzie praworęczność jest milej widziana.

Badanie z ubiegłego roku, przedstawione przez LiveScience, pokazało, iż przyczyny praworęczności są bardziej ewolucyjne.

Dr Daniel M. Abrams, autor tego badania, wyjaśniał wtedy: -  Jednym z najważniejszych czynników skuteczności społeczeństwa jest wysoki stopień współpracy. U ludzi skutkuje to tym, że większość jest praworęczna.

Komentarze do: Prawo- i leworęczność zależą od genetyki?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz