Szukaj

Poziom wapnia we krwi może wskazywać na raka jajnika

Podziel się
Komentarze0

Badanie przeprowadzone przez naukowców z Wake Forest Baptist Medical Center donosi, iż wysokie poziomy calcium we krwi mogą oznaczać raka jajnika, który jest najgroźniejszym nowotworem u kobiet. Główny autor prac, onkolog Gary G. Schwartz z Wake Forest Baptist, wraz z dr Halcyon G. Skinner z University of Wisconsin Carbone Cancer Center, przeanalizowali powiązania między rakiem jajnika a poziomami wspomnianego pierwiastka we krwi.Okazało się, że kobiety, które zostały zdiagnozowane później z tym typem nowotworu, i kobiety, które później z jego powodu umarły, miały większe poziomy wapnia we krwi, niż kobiety, u których taka sytuacja nie wystąpiła przed zdiagnozowaniem raka.

Dr Schwartz mówi, że wpadł na pomysł przeprowadzenia takiego badania po tym, jak jego grupa badawcza odkryła, że mężczyźni, którzy mają większe poziomy wapnia, niż zakłada norma, są bardziej zagrożeni śmiertelnym rakiem prostaty.

Postanowił więc przekonać się, czy taka sama zależność występuje w przypadku raka jajnika.

Dr Schwartz tłumaczy: aby określić biomarker raka, musimy zidentyfikować czynnik, który jest inny u ludzi z nowotworem i bez. Następnie musimy przetestować ten faktor na niezależnej grupie osób.


Każdy z nas ma wapń we krwi, a nasze ciało reguluje go bardzo skrupulatnie. Wiemy, że niektóre rzadkie postaci raka jajnika są powiązane z bardzo wysokim poziomem calcium, a więc warto dowiedzieć się, czy bardziej powszechne postaci choroby są powiązane z umiarkowanie wysokim poziomem wapnia, wyjaśnia dalej uczony.

Jest to możliwe, ponieważ wiele nowotworów jajnika wiąże się z podniesionym poziomem PTRHrP (parathyroid hormone-related protein), czyli proteiny, która jest znana z tego, że podnosi poziom wapnia w innych nowotworach.

Rak jajnika ma bardzo wysokie proporcje umieralności, ponieważ jest ciężki do wykrycia. Kiedy pojawiają się objawy, choroba jest już bardzo mocno zaawansowana, dlatego wczesna diagnoza jest tak ważna.

Być może stanie się możliwa dzięki biomarkerowi wapnia, ale dr Schwartz przestrzega, że potrzebne są dodatkowe badania, które potwierdzą jego wartość.

Znaleźliśmy powiązanie, mówi naukowiec, między wapniem w osoczu i rakiem jajnika, i informujemy o tym, ponieważ w teorii jest to bardzo prosty test.

Badanie zostało opublikowane w Gynecologic Oncology.

Komentarze do: Poziom wapnia we krwi może wskazywać na raka jajnika

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz