Szukaj

Pompy baklofenowe na liście świadczeń refundowanych

Podziel się
Komentarze0

Pompa baklofenowa jest jedną z najnowszych metod leczenia spastyczności u dzieci z porażeniem mózgowym. Cierpiącym na tą nieuleczalną chorobę zapewnia podstawowe funkcjonowanie.Na mózgowe porażenie dziecięce (MPD) cierpi w Polsce około 20-25 tysięcy dzieci. To ponad połowa całkowitej liczby dzieci niepełnosprawnych ruchowo, a te w naszym kraju szacuje się na około 40-50 tysięcy.

Terapia pompą baklofenową skierowana jest do pacjentów, którzy cierpią na silne porażenie spastyczne mięśni, odporne na inne formy leczenia farmakologicznego lub operacyjnego. Spastyczność mięśni to stan wywołujący sztywność i napięcie mięśni, szczególnie rąk i nóg. Powoduje on ich szarpany i zarazem niekontrolowany ruch.


W związku z tym, już od kilku lat pacjenci oraz ich rodziny czekają na możliwość zrefundowanego leczenia ciężkiej spastyczności.

Prof. Tomasz Trojanowski mówi, że: „Leczenie za pomocą pompy baklofenowej usprawnia proces rehabilitacji, redukuje ból i cierpienia chorych, zmniejsza przykurcz mięśni.” W ogóle poprawia się komfort życia pacjenta, który staje się bardziej samodzielny. Profesor podkreśla, że refundacja takiej pompy może więc obniżyć koszty leczenia pacjenta.

23 marca 2012 r. Minister Zdrowia Bartosz Arłukowicz „podpisał rozporządzenie, dzięki któremu wszczepienie pompy baklofenowej w leczeniu spastyczności opornej na leczenie farmakologiczne zostało dodane do listy świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego.”

Teraz Narodowy Fundusz Zdrowia ma za zadanie wycenić świadczenie, aby możliwe było ostateczne ustalenie ile dzieci będzie mogło otrzymać pomoc. To dla nich szansa na życie bez bólu.

Komentarze do: Pompy baklofenowe na liście świadczeń refundowanych

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz