Szukaj

Podobnie jak ludzie i ptaki, myszy potrafią uczyć się nowych melodii

Podziel się
Komentarze0

Jak odkryli naukowcy, umiejętność wokalizacji nie jest przypisana wyłącznie do kilku gatunków ptaków i ssaków (takich jak ludzie i delfiny). Tę zdolność posiadają także myszy. Raport z badań opublikowano 10 października w ogólnodostępnym magazynie PLOS ONE.Erich Jarvis i Gustavo Arriaga z Duke University po raz pierwszy wykazali, że u myszy występują podobne zachowania i mechanizmy związane z nauką dźwięków, co u ludzi i ptaków śpiewających.

Pomimo że większość zwierząt posługuje się różnego rodzaju dźwiękami, jedynie kilka gatunków posiadło umiejętność modyfikowania i zmieniania wysokości tonów, czego skutkiem jest śpiew lub mowa.

Do tej pory myślano, że tylko takie gatunki ptaków, jak papugi, kolibry i ptaki śpiewające, a także ludzie, walenie, delfiny i nietoperze posiadają obszary mózgu odpowiedzialne za proces nauki wokalizacji.

Pomimo że seria dźwięków określanych mianem mysiej „pieśni” była znana już wcześniej, nowe badania dowiodły, że myszy potrafią modyfikować przynajmniej jeden jej element w zależności od swojego środowiska.


Kiedy umieszczono razem dwa samce myszy, zwierzęta stopniowo uczyły się dopasowywać wysokość dźwięków do "piosenki" towarzysza, co sugeruje zdolność do uczenia się, niespotykaną wcześniej u tych ssaków. Taki rodzaj nauki ma oczywiście swoje ograniczenia.

Kolejnym odkryciem był fakt posiadania przez myszy połączeń pomiędzy poszczególnymi obszarami mózgu niezbędnymi do kontrolowania wydawanych przez zwierzęta dźwięków. Do tej pory zdolność tworzenia takich połączeń stwierdzono tylko u ptaków i ludzi.

– To bardzo ekscytujące odkrycie. Może nam to wiele powiedzieć na temat, w jaki sposób dokonywała się ewolucja ludzkiej mowy – mówi Jarvis.

Dokonanie nowych odkryć było możliwe tylko dzięki wykorzystaniu najnowszych technik niedostępnych wcześniej.

Naukowcy podkreślają, że wokalizacja myszy jest wprawdzie znacznie prymitywniejsza niż ta, występująca u ptaków i ludzi, może jednak pomóc w zrozumieniu kolejnych etapów procesu ewolucji do postaci, w jakiej pojawia się u bardziej zaawansowanych gatunków.

Komentarze do: Podobnie jak ludzie i ptaki, myszy potrafią uczyć się nowych melodii

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz