Szukaj

Plastry nikotynowe mogą zapobiegać powrotom do nałogu

Podziel się
Komentarze0

Jak odkryli amerykańscy badacze z uniwersytetu University of Pittsburgh, plastry nikotynowe mogą bardzo pomagać ludziom, którzy próbują zerwać z nałogiem nikotynowym. Badanie zostało opublikowane w przeglądzie naukowym Addiction. Wynika z tego bardzo jasno, jak mówi doktor Saul Shiffman, jeden z autorów tego badania, że nie powinieneś się poddawać. Powinieneś kontynuować terapię przy pomocy plastrów nikotynowych.Ludzie, którzy powracają do nałogu albo ulegają pokusom, kiedy próbują rzucić palenie, są naprawdę bardzo wysoce zagrożeni niepowodzeniem. Ale, w przeciwieństwie do powszechnego przekonania, ludzie ci być może nie ponieśliby klęski, gdyby stale stosowali plastry nikotynowe, mówi doktor Saul Shiffman.

Zespół naukowców z uniwersytetu University of Pittsburgh sugeruje teraz, że poza tym, iż plastry przede wszystkim pomagają ludziom rzucić palenie, to również mogą zwiększyć ich szanse na wyjście z „okresowych nawrotów” nałogu, kiedy próbują z nim zerwać.

Eksperci mówią, że większość ludzi, którzy próbują rzucić palenie, jest w stanie to zrobić, ale nie jest z kolei w stanie wytrwać w swojej próbie na dłuższą metę. A plastry nikotynowe pomagają przetrwać te chwilowe załamania.

Ignorujemy więc to, co może być bardzo korzystną zaletą tej terapii, ubolewa doktor Saul Shiffman.

Jak podają dane amerykańskiego towarzystwa płuc, American Lung Association, ponad 443 000 Amerykanów umiera każdego roku z powodu chorób związanych z paleniem. Przypomnijmy, że dym tytoniowy zawiera tysiące związków chemicznych, takich jak smoła, tlenek węgla, formaldehyd oraz toksyny znane z tego, iż powodują raka.

Plastry nikotynowe, które zazwyczaj nakleja się na ramię, redukują objawy zespołu odwykowego, takie jak mdłości oraz bóle głowy. Plastry te dostarczają bowiem niższe dawki nikotyny niż te, które znajdują się w papierosach; a są z kolei pozbawione innych trujących substancji.


Inne środki działające na tej samej zasadzie to: gumy nikotynowe, spraye do nosa, inhalatory, pastylki do ssania. Są też leki nienikotynowe, dostępne na receptę.

Dwa poprzednie badania również sugerowały, iż ludzie rzucający palenie, którzy mają chwilowe załamania, mogą skorzystać z posługiwania się plastrami. Ale to najnowsze badanie odtworzyło posługiwanie się plastrami w „realnym świecie”, jak zapewnia doktor Saul Shiffman.


Jego zespół bowiem praktycznie nie dał uczestnikom badania żadnych instrukcji w jaki sposób stosować plastry.

Do celów badania zgłosiło się ponad 500 palaczy, którzy chcieli rzucić swój nałóg. Dostali oni albo aktywne plastry nikotynowe, albo plastry z placebo. Badanie przeprowadzono metodą próby podwójnie ślepej: nikt nie wiedział kto dostał co, ani uczestnicy, ani eksperymentatorzy.

Następnie, w szóstym i dziesiątym tygodniu eksperymentu, ochotnicy odpowiadali na pytania czy palili i kiedy palili w trakcie trwania doświadczenia. Skupiając się na tych, którzy zapalili co najmniej jeden raz – po początkowym dwutygodniowym okresie łaski – badacze odkryli, że użytkownicy aktywnych plastrów nikotynowych lepiej sobie radzili z chwilowymi załamaniami, w porównaniu do użytkowników plastrów placebo.

W szóstym tygodniu badania, osoby stosujące plastry nikotynowe miały jedenaście razy większe szanse na niepalenie przez co najmniej jeden dodatkowy tydzień. I podobnie, w dziesiątym tygodniu eksperymentu, blisko 10% użytkowników aktywnych plastrów nikotynowych donosiło o powstrzymywaniu się przed paleniem przez co najmniej jeden tydzień, w porównaniu do 2% użytkowników plastrów placebo.

Warto jeszcze nadmienić, że badanie to zostało sfinansowane przez brytyjskiego giganta farmaceutycznego, który sprzedaje tego typu produkty, czyli firmę GlaxoSmithKline. Autorzy badania są z kolei konsultantami w tym laboratorium i przyczynili się do opracowywania nowych leków pomagających rzucić palenie.

Dodatkowe ostrzeżenie: ponieważ nikotyna uszkadza układ nerwowy, wpływa na rytm bicia serca oraz na ciśnienie krwi, większość ekspertów odradza stosowanie plastrów antynikotynowych w momencie palenia, aby uniknąć przedawkowania nikotyny.

Doktor Alvin Strelnick, przewodniczący jednostki zdrowia społecznego na Albert Einstein College of Medicine w Bronksie podkreśla, że optymalna terapia nałogu nikotynowego polega na kombinacji długo działających plastrów nikotynowych oraz krótkoterminowych produktów, takich jak guma nikotynowa, spray do nosa albo pastylki. Taka kombinacaja najlepiej oddaje obecność nikotyny w organizmie u większości palaczy.

Komentarze do: Plastry nikotynowe mogą zapobiegać powrotom do nałogu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz