Szukaj

Piwo – lekarstwo przeciwko cukrzycy i nowotworom?

Podziel się
Komentarze0

O cudownych właściwościach wina na poziomie zdrowia sercowo-naczyniowego wiemy już sporo. Ale teraz naukowcy z Uniwersytetu Waszyngtona pokazują, że piwo również może być dobre dla zdrowia. Ich zdaniem, piwo ma mieć działanie lecznicze w cukrzycy, niektórych postaciach raka, w niektórych zapaleniach, a nawet przyczyniać się do utraty wagi.



Badanie ukazało się w Angewandte Chemie International Edition. Obserwacje te opierają się na studiach nad humulonami, czyli molekułami pochodnymi od chmielu, które nadają piwu jego wyjątkowy smak.

Wcześniejsze badania laboratoryjne pokazały, że te substancje mają interesujące właściwości antybakteryjne i przeciwutleniające.

Naukowcy wyciągnęli więc wniosek, iż humulony mogą być stosowane w leczeniu niektórych zaburzeń.

Profesor chemii z Uniwersytetu Waszyngtona, główny autor artykułu, Werner Kaminsky, mówi: to, co się dzieje z gorzkim chmielem w procesie wytwarzania piwa, ma teraz o wiele więcej sensu, odkąd mamy nasze wyniki.


Zespół, którym kierował Kaminsky, zastosował krystalografię promieniami X, aby określić dokładną strukturę humulonów oraz ich pochodnych, które powstają z chmielu w procesie warzenia piwa.

Naukowcy zaobserwowali, że w trakcie warzenia, molekuły humulonów reorganizują się w pierścień o pięciu atomach węgla zamiast sześciu. Pod koniec procesu powstają dwie boczne grupy i od tego momentu możliwe są cztery konfiguracje: dwie grupy mogą być na górze, na dole, po prawej bądź po lewej stronie pierścienia.

W zależności od swojego położenia, mogą się do siebie dopasować, tak jak śrubka i nakrętka. Mogą też być całkowicie niekompatybilne, jeżeli się nie dopasują.

Kaminsky wyjaśnia obrazowo: zupełnie, jakbyśmy wkładali prawą rękę do lewej rękawiczki.

Oznacza to, że przyjęta struktura ma znaczenie dla uzyskania prawdziwych efektów. Przede wszystkim, jeżeli naukowcy naprawdę chcieliby zastosować te substancje i odkrycia na ich temat w nowych produktach farmaceutycznych.

Mimo że Kaminsky korzystne działanie przypisuje piwu i jego związkom, podkreśla także znaczenie umiarkowanej konsumpcji: nadmierne picie piwa nie może być dobre dla zdrowia. Ale wyizolowane humulony oraz ich pochodne mogą być przepisywane w niektórych przypadkach.

Komentarze do: Piwo – lekarstwo przeciwko cukrzycy i nowotworom?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz