Szukaj

Piosenka czy rytm? Naukowcy badają dlaczego śpiewanie pomaga poprawić zaburzenia mowy

Podziel się
Komentarze0

Śpiewanie od dawna było podejrzewane o to, iż pomaga ludziom z poważnymi zaburzeniami mowy, wliczając w to także ludzi, którzy ucierpieli z powodu udaru. Ale nowe badania sugerują, że właściwie to może wcale nie śpiewanie pomaga, ale raczej rytm.

Tak, to właśnie rytm ma czynić cuda. Niemieckie badania zostały przeprowadzone na ludziach z afazją (niezdolność do mówienia albo do zrozumienia mowy, która może być spowodowana udarem mózgu). Ludzie ci zostali poproszeni o wyartykułowanie kilku tysięcy sylab: albo próbując je wyśpiewać, albo próbując wymówić je z rytmicznym albo arytmicznym akompaniamentem.

Ku swojemu zdumieniu, niemieccy naukowcy stwierdzili, że ludzie, którzy śpiewali sylaby, wcale nie radzili sobie lepiej z artykulacją. Natomiast, ludzie, którzy rytmicznie te sylaby powtarzali, radzili sobie całkiem dobrze.

Badanie to sugeruje więc, że to właśnie rytm pomaga w zaburzeniach mowy, według naukowego Brain.

Kluczowym elementem dla naszych pacjentów było to, w rzeczywistości, że byli oni posłuczni rytmowi, a nie melodii, stwierdza w komunikacie kierujący badaniem Benjamin Stahl, naukowiec ze słynnego Max Planck Institute for Human Cognitive and Brain Sciences.


Badanie to praktycznie depcze po piętach innego badania, które pokazuje, że u pacjentów po udarze mózgu, którzy cierpieli na zaburzenia mowy i którzy śpiewali "How are you?" przez miesiące rehabilitacji, śpiew ten jest związany ze zmianami w prawej półkuli mózgu.

Naukowcy zakładają więc, że te zmiany w prawej półkuli mogą zrekompensować szkody w lewej półkuli, w strefach odpowiedzialnych za mowę, jak stwierdza jeszcze Benjamin Stahl.

Nawet jeśli więc badanie to sugeruje, że to właśnie rytm działa cuda, to inne badania pokazują inne korzyści dla zdrowia płynące ze śpiewania. Albowiem, śpiewanie może obniżyć ciśnienie krwi oraz podnieść poziom oksytocyny (hormon miłości), jak donosi San Francisco Examiner.

A ludzie, którzy śpiewają w grupach, czyli na przykład chórzyści, donoszą, iż są bardziej zadowoleni z życia, niż cała ogólna nie śpiewająca reszta, według stwierdzenia Discovery Fit & Health.

The Guardian donosi również, że śpiewanie jest równoznacze z ćwiczeniami fizycznymi, ponieważ zmusza do pracy mięśnie ciała, a także pomaga ciału nabierać więcej tlenu.

Ćwiczenia fizyczne są związane z redukcją stresu, z długowiecznością oraz z generalną poprawą zdrowia. Poprawiają przepływ powietrza w górnych drogach oddechowych, a więc pozostawiają bakteriom mniej okazji do zagnieżdżania się tam, wliczając w to także objawy kataru i grypy.

Śpiewanie również pomaga w rozwijaniu kontroli motorycznej i koordynacji, a ostatnie badania pokazały, że poprawia także funkcje neurologiczne.

Śpiewajmy więc. Czegóż trzeba więcej.

Komentarze do: Piosenka czy rytm? Naukowcy badają dlaczego śpiewanie pomaga poprawić zaburzenia mowy

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz