Szukaj

Patrząc na ciebie: geny twarzy zidentyfikowane

Podziel się
Komentarze0

Odkryto 5 genów określających kształt twarzy człowieka. Bliźnięta jednojajowe mają niemal identyczne twarze, także rodzeństwo ma zazwyczaj bardziej podobne twarze niż niespokrewnione osoby, o tym wiemy od dawna. A to oznacza, że geny odgrywają ważną rolę w wyglądzie twarzy ludzkiej. Jednakże prawie nic wiadomo na temat genów odpowiedzialnych za morfologię twarzy człowieka.Trzy z pięciu zidentyfikowanych genów już wcześniej były badane w innych pracach pod kątem rozwoju twarzoczaszki u kręgowców oraz pod kątem chorób.

Z tych trzech genów, jeden został rozpoznany jako odpowiedzialny za morfologię twarzy. Przekonano się o tym w badaniu GWA, prowadzonym na dzieciach.

Owo badanie zostało opublikowane nieco wcześniej niż aktualnie omawiane, w 2012 roku.


Pozostałe dwa geny potencjalnie reprezentujące zupełnie nowych graczy w sieciach molekularnych regulujących rozwój twarzy.

Profesor Manfred Kayser powiedział: Są to ekscytujące pierwsze wyniki, które wyznaczają początek genetycznego zrozumienia morfologii ludzkiej twarzy.

Być może za jakiś czas będzie to możliwe nakreślenie portretu danej osoby, wyłącznie za pomocą jej DNA pozostawionego np. na szklance.

Oznacza to naprawdę interesujące możliwości np. w kryminalistyce. Już teraz można  przewidzieć za pomocą DNA kolor oka i włosów człowieka, z dosyć dużą dokładnością.

Komentarze do: Patrząc na ciebie: geny twarzy zidentyfikowane

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz