Szukaj

Paszport biologiczny: nowa broń przeciwdopingowa

Podziel się
Komentarze0

Niecałe trzy miesiące przed największym sportowym spotkaniem świata, czyli przed Igrzyskami Olimpijskimi w Londynie, temat dopingu stale wraca. Ale od wielu już lat pojawiają się nowe narzędzia kontroli antydopingowej. Między innymi chodzi tutaj o paszport biologiczny, który już wykazał swoją skuteczność.W ostatnią środę, portugalska narciarka, Helder Ornela, została pierwszym sportowcem, który został zawieszony za doping, bez kontroli pozytywnej.

W rzeczywistości, opracowany w 2008 roku paszport biologiczny jest nową bronią antydopingową redukującą wady kolejnych ogniw kontroli. Chodzi tutaj o dokument elektroniczny, który gromadzi dane zebrane w trakcie wszystkich testów, przez które przeszedł dany sportowiec.

Przede wszystkim chodzi o profil hematologiczny i endokrynologiczny. Obserwując z bliska rozwój tych markerów biologicznych, eksperci mogą stwierdzić, na podstawie zachodzących zmian, czy nie doszło ewentualnie do ucieczki do pomocy dopingu.

Na początku roku 2008, program paszportów biologicznych zadebiutował w dziedzinie cyklizmu: 8 404 kontroli przeprowadzono tego roku, później 10 603 w 2009 roku na 36 ekipach sportowych. A rezultaty są rozstrzygające: 8 biegaczy w 2008 roku stało się przedmiotem procedur dyscyplinarnych, pięciu w 2009 roku, a trzy w 2010 roku.


Trzeba jednakże było czekać aż do 2010 roku, aby odpowiednie działania podjął narodowy trybunał antydopingowy włoskiej komisji olimpijskiej, odnośnie Francesco De Bonis. Został on zawieszony na dwa lata i skazany na karę grzywny 13 000 euro. Włoski sportowiec podzielił więc los siedmiu innych biegaczy, na obraz Franco Pellizotti, najlepszego w Tour de France w 2009 roku, oraz Igora Astarloa, mistrza świata w 2003 roku.

Paszport biologiczny obowiązuje już w Szwajcarii, w Niemczech, oraz na łonie międzynarodowej unii rowerowej. Wkrótce powinien pojawić się również we Francji. Francuski senat bowiem przyjął w lutym 2012 roku ostatnią propozycję prawa wprowadzającą paszport dla sportowców wysokiego szczebla.

Końcowy tekst powinien podpisany już w lipcu 2013 roku. Inicjatywę tę powinny wziąć za przykład inne kraje oraz inne federacje. Zatwiedzona została ona zresztą przez sportowy trybunał arbitrażowy i pozwoli ona na sankcjonowanie sportowców, którzy stosowali doping.

Poza tym charakterem represyjnym, przypadki walki z dopingiem liczą na efekt odstraszający tego środka, który obniży w końcu liczbę sportowców uciekających się do tej praktyki, a tym samym liczbę testów pozytywnych.

Jednakże, mimo antydopingowych zaleceń i działań, coraz bardziej skutecznych i surowych, na czas nadchodzących wielkimi krokami Igrzysk Olimpijskich w Londynie trzeba będzie zachować czujność, ponieważ pojawią się tam całkiem nowi sportowcy, którzy mogą stosować doping.

Komentarze do: Paszport biologiczny: nowa broń przeciwdopingowa

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz