Szukaj

Papierosy o obniżonej ilości nikotyny nie powodują zmniejszenia intensywności palenia

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy już wcześniej alarmowali, że papierosy z obniżonymi poziomami nikotyny nie powodują ograniczenia palenia papierosów. Mogą jednak prowadzić do zwiększenia intensywności palenia, które spowodowane jest chęcią zaspokojenia głodu nikotynowego.

Nowe badania sugerują, że długotrwałe palenie papierosów z obniżoną ilością nikotyny, powoduje zwiększoną intensywność palenia, co według naukowców nie jest przypadkiem. Według Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) około 42 milionów dorosłych Amerykanów pali papierosy. Jest to wiodąca przyczyna śmierci w tym kraju.

Autorzy nowego badania, które opublikowane zostało w Cancer Epidemiology, stwierdzają, że poprzednie badania wykazały, iż palacze mają na celu „przyjęcie porządnej dawki nikotyny”, która umożliwi im pozbycie się „głodu nikotynowego”. Jeżeli palacze przyjmują zmniejszone dawki nikotyny w papierosach, zazwyczaj sięgają po kolejnego po to, by osiągnąć pożądaną dawkę nikotyny, co powoduje zwiększoną ekspozycję na inne szkodliwe składniki zawarte w papierosach, takie jak smoła i tlenek węgla.

Naukowcy zatrudnili uczestników, którzy mieli pomóc im w badaniach. Uczestnicy rekrutowani byli za pomocą ogłoszeń prasowych w Kanadzie. Badane osoby miały od 18 do 65 lat. Paliły co najmniej 5 papierosów dziennie bez zamiaru zaprzestania nałogu w ciągu najbliższego miesiąca. W sumie udało się zrekrutować 72 uczestników, którzy ukończyli badanie.

Badanie podzielone było na tygodnie. W każdym tygodniu, uczestnicy palili papierosy z różną zawartością nikotyny. W tygodniu pierwszym, papierosy określane mianem „Quest 1” zawierały 0,6 mg poziomu nikotyny. W drugim tygodniu palono Quest 2 z zawartością 0,3 mg nikotyny, a w ostatnim tygodniu uczestnicy palili "Quest 3", której poziom nikotyny wynosił 0,05 mg.

Dzięki tym badaniom, naukowcy odkryli, że w przypadku zmniejszenia ilości nikotyny w papierosach "Quest 2" i "Quest 3", badane osoby nie odczuwały "całkowitej satysfakcji" z palenia. Jednak nie odkryli oni również różnic poziomu węgla w oddechu uczestnikó i innych substancji, które analizowali w moczu uczestników. Jedynie poziom kotyniny spadł w drugim tygodniu o 34%, a w trzecim o 55%.

Badanie miało sporo ograniczeń, przez co naukowcy nie mogą konkretnie potwierdzić wniosków. Papierosy były przygotowane w laboratorium, co może oznaczać pewne różnice z tymi dostępnymi w sklepach, tak jak również fakt, że nie mogli monitorować w 100% grupy badanych osób. Jednak są to podstawy do kolejnych badań, które mogą potwierdzić powyższe założenia.

Opracował: Damian Nowaczek

Komentarze do: Papierosy o obniżonej ilości nikotyny nie powodują zmniejszenia intensywności palenia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz