Szukaj

Oświetlenie włączone przed spaniem może wpłynąć jakość snu, ciśnienie krwi oraz ryzyko zachorowania na cukrzycę

Podziel się
Komentarze0

Jak wynika z badań opublikowanych w czasopiśmie The Endocrine Society's Journal of Clinical Endocrinology & Metabolizm (JCEM), wystawienie na działanie światła elektrycznego pomiędzy zmierzchem a pójściem spać w dużym stopniu zmniejsza poziom melatoniny i może mieć wpływ na procesy fizjologiczne regulowane przez melatoninę, takie jak senność, termoregulacja, ciśnienie krwi cz y homeostaza glukozy.


Melatonina jest hormonem produkowanym w nocy przez szyszynkę (część mózgu). Oprócz swojej roli w regulacji cyklu sen-czuwanie, melatonina obniża ciśnienie krwi i temperaturę ciała, sprawdziła się również w leczeniu bezsenności, nadciśnienia i nowotworów.

Dziś ludzie nieustannie są wystawieni na wieczorne działanie oświetlenia elektrycznego gdziekolwiek by się nie znajdowali. Omawiane badanie miało na celu wyjaśnienie, czy działanie światła pokojowego późnym wieczorem może hamować produkcję melatoniny.

- Codziennie miliony ludzi na całym świecie ma włączone światło przed pójściem spać, a nawet i w trakcie snu - powiedział Joshua Gooley, profesor z Harvard Medical School w Bostonie oraz główny autor badania.

- Wyniki naszego badania pokazują, że wystawienie na działanie światła w pomieszczeniach ma silne działanie tłumiące w stosunku do hormonu melatoniny. To, z kolei, może wpływać na jakość snu i zdolność organizmu do regulacji temperatury, ciśnienia krwi oraz stężenia glukozy.


Naukowcy przebadali 116 zdrowych ochotników w wieku 18-30 lat, którzy przez okres pięciu dni byli poddani działaniu światła pokojowego oraz przyciemnionego przez 8 godzin poprzedzających pójście spać. Uczestnikom badania wprowadzono dożylnie cewnik, w celu pobierania co 30-60 minut osocza krwi do dokonania pomiaru poziomów melatoniny.

Wyniki badania wykazały, że światło pokojowe oddziaływujące na badanych przed snem skróciło czas wydzielania melatoniny o około 90 minut w porównaniu do wystawienia na działanie słabego, przyciemnionego światła. Ponadto, światło pokojowe włączone podczas normalnej pory snu tłumiło produkcję melatoniny o ponad 50 procent.

- Biorąc pod uwagę podejrzenie, że długotrwałe hamowanie przez światło wydzielania melatoniny zwiększa względne ryzyko wystąpienia niektórych nowotworów, oraz że geny receptory melatoniny mogą mieć związek z cukrzycą typu 2, wyniki naszych badań mogą mieć istotne znaczenie dla zdrowia pracowników zmianowych, którzy mają kontakt z światłem elektrycznym w trakcie godzin nocnych, normalnej pory snu, przez wiele lat - powiedział Gooley.

- Niezbędne jest przeprowadzenie dalszych badań, w celu udowodnienia, że hamowanie wydzielania melatoniny jest ważnym czynnikiem ryzyka wystąpienia raka oraz opisania mechanizmów, dzięki którym melatonina reguluje metabolizm glukozy.

Komentarze do: Oświetlenie włączone przed spaniem może wpłynąć jakość snu, ciśnienie krwi oraz ryzyko zachorowania na cukrzycę

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz