Szukaj

Osoby starsze poprawiają pamięć dzięki korzystaniu z komputerowego programu ćwiczeń dla mózgu

Podziel się
Komentarze0

Badanie otrzymało nagrodę na Dorocznej Konwencji Amerykańskiego Stowarzyszenia Psychologicznego. Naukowcy UCLA odkryli, że osoby starsze, które regularnie używały komputerowego programu ćwiczeń dla mózgu, wykazały znacznie lepszą pamięć i umiejętności językowe.WYNIKI:

Zespół zbadał 59 uczestników ze średnią wieku 84 lata, rekrutujących się z lokalnych społeczności emerytów z południowej Kalifornii.

Ochotnicy zostali podzieleni na dwie grupy: pierwsza grupa ćwiczyła mózg średnio przez 73,5 sesji (20 minut) w okresie sześciu miesięcy, podczas gdy druga grupa ćwiczyła mniej niż 45 razy w tym samym okresie.

Naukowcy odkryli, że pierwsza grupa wykazała znacząco wyższą poprawę pamięci i umiejętności językowych w porównaniu do drugiej grupy.


SKUTKI:


Wyniki badań powiększają zakres wiedzy na temat, czy takie sposoby ćwiczenia mózgu mogą poprawić sprawność językową i pamięć, jak również chronić ludzi przed zaburzeniami umysłowymi wynikającymi ze starzenia się i z choroby Alzheimera.


Związana z wiekiem utrata pamięci dotyka około 40 procent osób starszych i charakteryzuje się uświadamianiem sobie zaburzeń pamięci i spadkiem jej sprawności.

Wcześniejsze badania wykazały, że angażowanie się w aktywność umysłową może poprawić pamięć, ale niewiele badań wykonano w celu ustalenia, czy obecne na rynku gry ćwiczące mózg i programy trenujące pamięć są skuteczne w poprawie pamięci.

To jest jedno z pierwszych badań oceniających skutki komputerowego programu szkolenia pamięci.


NAGRODA:


Badanie otrzymało także nagrodę Blue Ribbon od Amerykańskiego Towarzystwa Psychologicznego podczas corocznej konwencji tej organizacji, która odbyła się w tym tygodniu.

Nagroda Blue Ribbon jest przyznawana na podstawie niezależnej recenzji i ocenia metodologiczny rygor, wyjątkowość oraz potencjalny wpływ badań na teorię i praktykę w neuropsychologii klinicznej.

Komentarze do: Osoby starsze poprawiają pamięć dzięki korzystaniu z komputerowego programu ćwiczeń dla mózgu

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz