Szukaj

Odpowiednia dieta podstawą zdrowego serca po czterdziestce

Podziel się
Komentarze0

Statystyki pokazują, iż choroby serca są jednym z najczęstszych problemów, z jakimi zmaga się społeczeństwo i jedną z głównych przyczyn zgonów (u kobiet to aż 54%, u mężczyzn natomiast około 39%). Przyczynić mogą się do tego takie kwestie jak np. nieprawidłowy tryb życia, niezdrowa dieta, palenie papierosów.

Problem dotyczy przede wszystkim kobiet po menopauzie. Wówczas w ich organizmie dochodzi do zmniejszenia poziomu estrogenów, chroniących serce. Stężenie tłuszczów stopniowo wzrasta (np. cholesterolu), zwiększając tym samym ryzyko chorób sercowo- naczyniowych i zawału.

Tego typu badania przeprowadził American Journal of Clinical Nutrition werbując osoby w wiek średnim i starszym, w celu zbadania ryzyka pojawienia się u nich problemów kardiologicznych w przeciągu najbliższych 10 lat. Otrzymane wyniki szacowano w zakresie od 8% w przypadku mężczyzn do 4% u kobiet.

Specjaliści wybrali 162 zdrowe osoby, wśród których utworzono grupę kontrolną. Analiza trwała 12 tygodni i polegała na przyswajaniu przez badanych konkretnych produktów spożywczych. Wśród nich znalazły się tłuste ryby (raz w tygodniu), warzywa, owoce, orzechy, produkty pełnoziarniste i mleczne o wysokiej zawartości tłuszczu, mięso o niskiej zawartości tłuszczu oraz ograniczone spożycie cukru i soli.

Analizę opierano na stałych pomiarach kontrolnych krwi i moczu. U grupy badanej zaobserwowano spadek sodu i tłuszczów nasyconych wraz ze wzrostem błonnika i potasu. Dostrzeżono również nieznaczny spadek wagi, ciśnienia i poziomu cholesterolu.

Wyniki wykazały, iż dostosowanie się do odpowiedniej diety, (szczególnie jeśli chodzi o osoby po czterdziestce), zmniejsza ryzyko chorób serca nawet o jedną trzecią.

Według profesora Toma Sendersa współautora Diabetes & Nutritional Sciences at King's College w Londynie, udary mózgu i ataki serca występują również u badanych, u których nie zdiagnozowano wysokiego ryzyka zachorowań: - Nasze wyniki ukazują, iż przede wszystkim u osób w średnim wieku podstawą tego typu problemów jest nieprawidłowa dieta. Systematyczne spożywanie tłuszczów nasyconych, owoców, orzechów, soli i cukrów o niskiej zawartości błonnika znacznie zmniejszają prawdopodobieństwo występowania schorzeń naczyniowo- sercowych.

Komentarze do: Odpowiednia dieta podstawą zdrowego serca po czterdziestce

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz