Szukaj

Obiecująca terapia zwyrodnienia plamki żółtej

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy amerykańscy z University of North Carolina School of Medicine publikują nowe badanie w Journal of Clinical Investigation, w którym donoszą, iż wpadli na trop nowej i potencjalnie skutecznej terapii zwyrodnienia plamki żółtej siatkówki oka.Eksperyment przeprowadzono na myszach. Okazało się, że klasa leków, znana jako inhibitory MDM2, jest naprawdę skuteczna w redukowaniu anormalnego wzrostu naczyń krwionośnych odpowiedzialnych za utratę wzroku w tej chorobie.

Dr Sai Chavala, autor badania, mówi: - Uważamy, że możemy zoptymalizować terapie zwyrodnienia plamki żółtej. Mamy nadzieję, że inhibitory MDM2 pomogą zarówno pacjentom, jak i lekarzom.

Nawet 11 000 000 Amerykanów ma jakąś postać zwyrodnienia plamki żółtej – jest to najpowszechniejsza postać utraty widzenia centralnego w świecie zachodnim. Ludzie z tą chorobą mają problemy z codziennymi aktywnościami, takimi jak czytanie czy oglądanie TV.


Aktualnie najlepszą terapią jest anty-VEGF, czyli antyciało, które jest wstrzykiwane do oka. Są to drogie zastrzyki, a trzeba je podawać co 4 – 8 tygodni.

Dr Chavala dodaje: - Naszym celem jest długoterminowa terapia, aby pacjenci nie musieli otrzymywać aż tylu zastrzyków. Zredukowałoby to ryzyko infekcji oka, a także odciążyłoby ich finansowo.

U wszystkich chorych choroba rozpoczyna się od „suchej” postaci, a u 20% przekształca się w postać „mokrą”, w której anormalne naczynia krwionośne rozwijają się w oku i powodują przeciekanie krwi lub płynu, co wiąże się z utratą wzroku.

Anty-VEGF namierza czynnik wzrostu, który prowadzi do przeciekania naczyń krwionośnych, natomiast inhibitory MDM2 namierzają same anormalne naczynia krwionośne, hamując i cofając ich rozwój.

Leki te aktywują proteinę zwaną p53, która w organizmie decyduje o tym, która komórka przeżyje, a która umrze. Dzięki aktywacji p53 naukowcy byli w stanie zainicjować proces śmierci komórek w anormalnych naczyniach krwionośnych.

Komentarze do: Obiecująca terapia zwyrodnienia plamki żółtej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz