Szukaj

Nowy sposób na przedłużenie życia

Podziel się
Komentarze0

Jedna z poliamin tzw. spermidyna znacząco wydłuża życie komórek, a także całych organizmów - informują na łamach pisma "Nature Cell Biology" naukowcy z Austrii. Starzenie się organizmu wiąże się z wieloma zmianami biochemicznymi zachodzącymi w komórkach ssaków. Spermidyna to związek, którego stężenie spada wraz z wiekiem w komórkach ludzi. Wiadomo, że poliamina ta jest niezbędna dla prawidłowego wzrostu i dojrzewania komórek, dotychczas nie było jasne czy spadek jej stężenia jest przyczyną czy konsekwencją starzenia organizmu.Spermidyna – organiczny związek chemiczny należący do poliamin. Biologiczną rolą spermidyny jest ochrona DNA plemników przed kwasowym środowiskiem pochwy, które mogłoby spowodować jego denaturację, gdyż same są zasadowe. Ponadto, spermidyna wraz z putrescyną i sperminą, reguluje laktację ssaków.

Frank Madeo wraz z kolegami z University of Graz wykazał, że podawanie spermidyny muszkom owocowym, robakom oraz drożdżom znacząco wydłuża życie tych organizmów. Ponadto naukowcy zaobserwowali, że dodanie spermidyny do pożywki komórek układu odpornościowego hodowanych w laboratorium człowieka przedłuża życie tych komórek.


Wyniki badań autorów pracy sugerują, że spermidyna działa w komórkach i całych organizmach jako cząsteczka umożliwiająca "utrzymanie porządku". Zazwyczaj uszkodzone komórki są niszczone na drodze programowanej śmierci komórki (apoptozy), natomiast wysokie stężenie spermidyny umożliwia włączenie mechanizmu "sprzątającego" zamiast niszczącego komórki.KDO

PAP - Nauka w Polsce
www.naukawpolsce.pap.pl

Komentarze do: Nowy sposób na przedłużenie życia

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz