Szukaj

Nowy lek przeciwko Eboli i innym zabójczym wirusom

Podziel się
Komentarze0

Choroby powodowane przez najbardziej śmiercionośne wirusy na świecie nie są aktualnie skutecznie leczone i zwalczane przez istniejące leki i szczepionki. Badanie opublikowane w Chemistry & Biology pokazało jednak, że w naturze istnieje wiele związków, które są w stanie zwalczać różne wirusy, takie jak Ebola, wirus świnki, odry czy wścieklizny.Być może na podstawie tych odkryć naukowcom uda się opracować nowe leki zwalczające te niebezpieczne choroby.

Dr Claire Marie Filone z Boston University School of Medicine, autorka badania, mówi: - Aktualnie nie mamy idealnej terapii antywirusowej. Często w ogóle nie mamy żadnych leków. Dlatego rozwój szerokiej gamy nowych leków antywirusowych to wielka szansa na skuteczne leczenie w przyszłości.

Naukowcom udało się zidentyfikować molekułę, która jest w stanie namierzyć i wyeliminować wiele różnych wirusów. Planują teraz zastosowanie jej w terapiach antywirusowych, skierowanych przeciwko znanym i pojawiającym się nowym mikrobom.


Wiele wirusów powodujących choroby u ludzi to wirusy (NNS) RNA, czyli wirusy o jednoniciowym nonsensownym RNA, takie jak Ebola.

W przeciwieństwie do wielu antybiotyków, które działają przeciwko różnym gatunkom bakterii, aktualnie nie mamy żadnego leku antywirusowego o równie szerokim spektum działania.

Aby zaspokoić te potrzeby, naukowcy z Boston University przyjrzeli się tysiącom różnych składników, które wykazały silną antywirusową aktywność przeciwko licznym wirusom NNS.

Udało się zidentyfikować molekuły, które hamuję infekcję Eboli w komórkach. Molekuły te, które są związane z klasą związków roślinnych nazwaną alkaloidami indoliny, mają taką samą chemiczną strukturę, którą można zmodyfikować, aby zwiększyć ich antywirusowe właściwości.

Komentarze do: Nowy lek przeciwko Eboli i innym zabójczym wirusom

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz