Szukaj

Nowy koronawirus podobny do SARS: pielęgniarka zaraziła się od pacjenta

Podziel się
Komentarze0

WHO informuje, iż dwóch pracowników służb zdrowia w Arabii Saudyjskiej zaraziło się nowym koronawirusem od pacjentów, którymi się zajmowali. Jest to pierwszy dowód na to, że personel szpitalny może zarazić się NCoV od chorych, podkreśla WHO.NCoV pochodzi z tej samej rodziny co SARS oraz wirus powodujący przeziębienie. W 2003 SARS spowodowała epidemię w Azji i zabił blisko 800 osób. NCoV, tak jak SARS, powoduje kaszel, gorączkę i zapalenie płuc.

Zarażeni pracownicy to 43-letnia kobieta, która zachorowała 8 maja (jej stan jest stabilny) oraz 45-letni mężczyzna, który zachorował 2 maja, a jego stan jest krytyczny.

W ubiegłym tygodniu Francja również donosiła o podobnej transmisji wirusa w szpitalu – w tym przypadku chodziło o przeniesienie NCoV między pacjentami, którzy przez 2 dni leżeli w tym samym pokoju.

Naukowcy zachowują teraz czujność i bacznie obserwują NCoV, który może mutować do postaci, która o wiele łatwiej mogłaby się przenosić między ludźmi, niż teraz.


W ubiegłym tygoniu WHO wysłała swoich ekspertów do Arabii Saudyjskiej, aby ci zbadali wraz ze specjalistami z tego kraju ostatnie ognisko infekcji w szpitalu w Hofuf. Ci sami eksperci poinformowali, że NCoV faktycznie przenosi się między ludźmi, ale w wyniku długiego i bliskiego kontaktu.

Brytyjska agencja zdrowotna HPA w ubiegłym roku przeprowadziła analizy, które pokazały, że NCoV najprawdopodobniej pochodzi od nietoperzy. Z kolei późniejsze prace niemieckich naukowców zasugerowały, że wirus może przenosić się na ludzi za pośrednictwem kóz.

WHO podkreśla teraz, że pracownicy szpitala, którzy zajmują się pacjentami zarażonymi NCoV, powinni być szczególnie ostrożni, aby obniżyć ryzyko transmisji wirusa na innych pracowników i pacjentów.

Służby zdrowia powinny także zachować wyjątkową czujność, jeżeli chodzi o ludzi powracających ze stref, o których wiadomo, że są dotknięte przez wirusa. Do tej pory najwięcej przypadków NCoV odnotowano w Arabii Saudyjskiej (30). Piętnastu zarażonych zmarło. Poza tym, wirusa stwierdzono w Jordanii, Niemczech, Francji, Katarze i Wielkiej Brytanii.

Komentarze do: Nowy koronawirus podobny do SARS: pielęgniarka zaraziła się od pacjenta

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz