Szukaj

Nowotwory: kwasy omega-3 zmniejszają zmęczenie

Podziel się
Komentarze0

Według amerykańskich badań, kobiety leczące się na raka piersi, które stosują zdrową dietę bogatą w kwas omega-3 są mniej zmęczone i mają więcej energii do walki z chorobą. Kwas omega-3 znajduje się przede wszystkim w tłustych rybach takich jak łosoś, tuńczyk czy makrela.Wiele osób leczących się na raka, nawet po kilku latach po zakończonej terapii podejmuje wysiłek w walce z chorobą, jeżeli tylko pojawią się dowody, że dobre nawyki dotyczące snu i regularnych ćwiczeń mogą pomóc.

Pewne jest, że długotrwałe leczenie raka powoduje zmęczenie. Istnieją dowody wskazujące, że za taką sytuację odpowiedzialny jest przede wszystkim stan chronicznego zapalenia występujący w organizmie chorej osoby. 

Wyniki badań pokazują, że większe spożycie wielonasyconych kwasów tłuszczowych omega-3, wpływa na zmniejszenie stanu zapalnego i redukuje fizyczne aspekty zmęczenia.

Uważa się, że kwas tłuszczowy omega-3 zmniejsza stan zapalny w organizmie chorej osoby. Badania świadczą o tym, że jest to rzeczywiście skuteczne. Wystarczy jedynie zastąpić niektóre kwasy tłuszczowe omega-6, kwasami omega-3.

Kwasy omega-6 znajdują się w takich produktach jak margaryna, oleje roślinne oraz w niemal każdej przekąsce, słodyczach i fast foodach. Uważa się, że zbyt duże spożycie kwasów omega-6 sprzyja powstawaniu stanów zapalnych.


Celem badań miało być zbadanie zależności pomiędzy spożyciem kwasów omega-3, a obniżeniem zmęczenia u osób chorujących na raka piersi. Badania zostały przeprowadzone na 663 osobach cierpiących na tę chorobę.

Zgodnie z wynikami badań, 42% kobiet zostało uznanych za zmęczone po trzech latach od momentu postawienia diagnozy. Co więcej, problem zmęczenia był bardziej powszechny u tych kobiet, które miały wysoki poziom Ob we krwi. Natomiast kobiety stosujące dietę bogatą w kwasy omega-3, wykazywały znacznie niższy poziom zmęczenia. Było to szczególnie widoczne w przypadku, gdy kwas omega-3 był przez nie przyjmowany w postaci pigułek z oleju ryb.

Badania dowiodły, że tylko 23% kobiet stosujących suplementy diety zawierającej olej rybny, było uznanych za zmęczone. Jest to stosunkowo niewiele, gdyż kobiety, które nie przyjmowały tych suplementów, aż w 49% były uznawane za zmęczone.

Co więcej, w momencie gdy badacze wzięli pod uwagę takie czynniki jak wiek kobiety, masa ciała, waga i wzrost, to spożycie kwasu omega-3 było wciąż łączone z niższym poziomem zmęczenia.

Jednak badacze uważają, że obecnie jest zbyt wcześnie, aby zachęcać osoby cierpiące z powodu raka do inwestowania w tabletki z oleju rybnego. Podkreślają jednak, że zwiększenie ilości spożywanych ryb z pewnością będzie mądrym pomysłem.

Obecnie uważa się, że spożycie ryb kilka razy w tygodniu - szczególnie tłustych, wpływa korzystnie na stan zdrowia każdego człowieka. Co więcej, kobiety, które nie są aktywne fizycznie powinny zacząć regularnie ćwiczyć i w ten sposób walczyć ze zmęczeniem.

Komentarze do: Nowotwory: kwasy omega-3 zmniejszają zmęczenie

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz