Szukaj

Nowe leki na tasiemca lisiego

Podziel się
Komentarze0

Naukowcy ogłosili ostatnio stworzenie oraz wprowadzenie w fazę testów nowej serii leków, które mogą ostatecznie powstrzymać zarażenia tasiemcem lisim: czyli rzadką, a jednak zagrażającą życiu ludzkiemu chorobą. Jak wykazał opublikowany w ostatnim numerze Journal of Medicinal Chemistry raport, najbardziej pomocne w leczeniu tej choroby są metaloorganiczne substancje, biorące udział w walce z rakiem.Carsten Vork, Andrew Hemphill oraz inni współautorzy badań wyjaśniają, że bąblowica to choroba pasożytnicza spowodowana przez  tasiemca lisiego Echinococcus multilocularis. Mimo iż jest bardzo rzadki, to na terenie całego świata ginie aż 94% osób, u których został zdiagnozowany. Najczęściej występuje na północnej półkuli, w miejscach takich jak środkowa Azja, północno-zachodnie Chiny, a także
Japonia i Europa.

Najczęstszą przyczyną zarażeń jest jedzenie pożywienia zanieczyszczonego jajami pasożytów, znajdującymi się w kale zarażonych lisów, kotów bądź psów. Najlepszą metodą leczenia bąblowicy jest wycięcie pasożytów chirurgicznie, choć nie zawsze jest to możliwe. Z kolei znajdujące się na rynku leki, wcale nie leczą tej choroby, tylko trzymają pasożyty na dystans i muszą być zażywane przez całe życie.


U pacjentów z bąblowicą, tasiemce tworzą guzopodobne wyrostki, które mogą przerzucać się bądź rozprzestrzeniać do innych części ciała. Naukowcy od razu zauważyli podobieństwo do raka, oraz obiecali wprowadzenie lekarstw antyrakowych, które zarazem byłyby w stanie powstrzymać tasiemca.

Zespół naukowców przygotował i ocenił kilka związków zawierających kompleks rutenu, jako potencjalne leki przeciwko tasiemcowi lisiemu. Niektóre z nich były efektywne w zabijaniu pasożytów oraz zarazem mniej toksyczne na normalnych komórkach, co czyni je głównymi kandydatami na ich dalszy rozwój jako leków na bąblowicę.

Komentarze do: Nowe leki na tasiemca lisiego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz