Szukaj

Nowe leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C

Podziel się
Komentarze0

Dwie nowe substancje, Boceprevir i Telaprevir, ihibitory proteazy, otrzymały we Francji czasowe pozwolenie na zastosowanie ich u pacjentów najciężej dotkniętych wirusowym zapaleniem wątroby typu C. Molekuły te następnie będą mogły dostać pozwolenie na wejście na rynek oraz zwiększą szansę na wyzdrowienie większej liczby pacjentów.Oto nowiny w dziedzinie terapii wirusowego zapalenia wątroby typu C. Agencja francuska AFSSAPS (Agence française de sécurité sanitaire des produits de santé, Agencja bezpieczeństwa sanitarnego produktów zdrowotnych), właśnie dostarczyła czasowego pozwolenia na stosowanie dwóch nowych substancji: Boceprevir i Telaprevir.

Oznacza to, że blisko 1 300 pacjentów może z tego skorzystać. Procedura przyznawania czasowego pozwolenia na zastosowanie pozwala wyjątkowo na użycie leków, które jeszcze nie otrzymały pozwolenia na wejście na rynek.

Zdaniem agencji AFSSAPS, celem czasowego pozwolenia na zastosowanie jest umożliwienie wcześniejszego dostępu do nowych terapii wtedy, kiedy istnieje taka realna potrzeba na poziomie zdrowia publicznego. A przede wszystkim, kiedy chodzi o leczenie pacjentów dotkniętych poważnymi patologiami i w sytuacji impasu terapeutycznego.


Inhibitory proteazy są skuteczne przeciwko wirusowi HIV

Dwie nowe substancje należą do klasy inhibitorów proteazy, które działają na cykl namnażania się wirusa. Ta klasa terapeutyczna już udowodniła swoją niezbitą i szeroką skuteczność, jeśli chodzi o leczenie infekcji wirusem HIV.

Molekuły te są wskazane u pacjentów, którzy posiadają genotyp 1 – podgrupa wirusa zapalenia wątroby C – i u których wcześniejsze leczenie nie powiodło się. To jest właśnie to, co nazywamy sytuacją impasu terapeutycznego.

Zdaniem federacji SOS żółtaczka, 1 300 osób powinno skorzystać z tego czasowego pozwolenia na zastosowanie, a te nowe molekuły powinne zwiększyć od 20% do 30% szanse na wyzdrowienie.

Blisko 360 000 obywateli francuskich żyje z wirusem zapalenia wątroby typu C (HCV), który, każdego roku, zabija około 2 600 osób. Choroba ta może w rzeczywistości wywołać marskość wątroby albo raka wątroby, często po kilku latach rozwoju.

Przypomnijmy w końcu, że ta infekcja jest również pierwszą przyczyną transplantacji wątroby w Europie.

Komentarze do: Nowe leczenie wirusowego zapalenia wątroby typu C

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz