Szukaj

Nowa metoda leczenia chłoniaka centralnego układu nerwowego

Podziel się
Komentarze0

Lek, który ostatnio został zatwierdzony w terapii szpiczaka mnogiego, aktualnie jest badany pod kątem terapii chłoniaka centralnego układu nerwowego (PCNSL). Chłoniak PCNSL to śmiertelny nowotwór układu odpornościowego, który dotyka mózgu, rdzenia kręgowego, płynu mózgowo-rdzeniowego, a także oczu.Próby kliniczne, trwające w trzech placówkach Mayo Clinic (na Florydzie, w Minnesocie i w Arizonie), są prowadzone po tym, jak lek pomalidomid wykazał się skuteczny w leczeniu chłoniaka PCNSL u myszy.

Lek znacząco poprawił proporcje przeżycia gryzoni, a także ograniczył rozrost guza. Szczegóły na temat tych testów opublikował magazyn PLOS ONE.


Ocenia się, iż w USA 5 000 osób jest diagnozowanych z PCNSL każdego roku.

Dr Han Tun, jeden z autorów badania z Mayo Clinic, mówi: - Uważamy, że pomalidomid może być korzystny dla pacjentów z tym nowotworem, gdyż robi dwie rzeczy, których większość leków antynowotworowych nie robi. Po pierwsze, wspaniale przenika do mózgu, co jest wymogiem w leczeniu guzów tego organu. Po drugie, działa nie tylko bezpośrednio na komórki raka, ale też wpływa na mikrośodowisko guza.

Pomalidomid należy do leków zwanych czynnikami modulującymi układ immunologiczny. Lek thalidomid był pierwszy z tej klasy – w 2006 został zatwierdzony jako terapia szpiczaka mnogiego.

Komentarze do: Nowa metoda leczenia chłoniaka centralnego układu nerwowego

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz