Szukaj

Norowirusy: woda może być źródłem zakażenia upraw

Podziel się
Komentarze0

Niektóre praktyki, współcześnie stosowane w intensywnym rolnictwie, mogą być źródłem zakażeń, których nikt by się nie spodziewał. Zespół holenderskich naukowców z National Institute for Public Health and the Environment (RIVM) stwierdził, że rozpylanie środków owadobójczych i grzybobójczych może spowodować skażenie upraw norowirusem (International Journal of Food Microbiology).Dzięki nowym technikom analizy wiadomo obecnie, że norowirusy są odpowiedzialne za liczne, niezwykle zaraźliwe zakażenia przewodu pokarmowego  na świecie.

- Część przypadków biegunki podróżnych, przypisywanych zakażeniom bakteryjnym, jest spowodowana przez norowirusy - podkreśla Pierre Pothier, dyrektor Centre National de Référence des virus entériques. Szerokie badania na temat tych wirusów, przeprowadzone ostatnio przez amerykańskie centra CDC, miały zasadniczy wpływ na tę teorię.
   
W Stanach Zjednoczonych co roku notuje się 21 milionów przypadków ostrego nieżytu żołądka i jelit, spowodowanego przez norowirusy, w tym 70 tysięcy hospitalizacji i 800 zgonów. We Francji między wrześniem 2007 a marcem 2009 zanotowano 316 zakażeń żołądkowo-jelitowych, wywołanych przez norowirusy. W Polsce w 2008 roku norowirus wywołał dolegliwości u 105 pacjentów i pracowników w Szpitalu św. Barbary w Sosnowcu. 


Obecnie norowirusy są odpowiedzialne za 30 % zakażeń układu pokarmowego u dzieci. Zakażenia te rzadko są groźne, jeśli tylko w porę podejmie się leczenie, aby zapobiec odwodnieniu pacjenta.
   
Badanie Holendrów wskazuje, że ryzyko dla zdrowia nie jest związane z samymi pestycydami, lecz z zakażoną norowirusami wodą, używaną do rozcieńczania tych środków przed rozpyleniem. Przeprowadzone w ostatnich latach analizy wykazały, że norowirusy mogą być przenoszone przez skażoną wodę, używaną do nawadniania.
  
- To jest możliwość, której się nie dostrzega - przyznaje Pierre Pothier. - Rolnicy uważają, że opryski eliminują wszystkie żyjątka. Niestety tak nie jest. Norowirusy są odporne na pestycydy. Testy przeprowadzone na ośmiu pestycydach wykazały, że tylko jeden z nich je atakował.
   
Badane pestycydy nie zostały wybrane przypadkowo - są one powszechnie stosowane do ochrony upraw sałaty i czerwonych owoców (maliny, truskawki). Pokarmy te, spożywane na surowo, są źródłem zakażeń żołądkowo-jelitowych, spowodowanych przez norowirusy.
   
Aby całkowicie wyeliminować ryzyko zakażenia, należy gotować produkty spożywcze, co z kolei pozbawia je części składników odżywczych. Oczekując na dalsze badania, rolnicy i ogrodnicy powinni upewnić się co do jakości wody, której używają do ochrony swoich upraw.

Komentarze do: Norowirusy: woda może być źródłem zakażenia upraw

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz