Szukaj

Niezadowolenie z pracy popycha pracowników do szukania pracy czasowej

Podziel się
Komentarze0

Poczucie nieszczęścia związane ze złą pracą jest bardzo silnie powiązane z decyzją, aby rzucić stałą pracę na rzecz niepewnego czasowego zatrudnienia, jak wynika z nowego badania, przedstawionego na konferencji British Sociological Association w Warwick w ubiegłym tygodniu.Naukowcy dr Gail Pacheco z AUT University w Nowej Zelandii, prof. Don Webber i dr Michail Veliziotis z University of the West of England i dr Chris Dawson z University of Bath, przeanalizowali dane na temat 69 000 pracowników w Wielkiej Brytanii, zebrane w latach 1991 – 2009.

Odkryli, że wyższe poziomy lęku i stresu były dobrymi wskaźnikami, że ludzie mający stałą pracę rzucą ją wkrótce, aby szukać pracy sezonowej, dorywczej lub czasowej.

Jest to pierwsze badanie, które przeanalizowało emocjonalne zdrowie ludzi przed, w trakcie i po czasowym zatrudnieniu.


Dr Pacheco mówi: - Pierwsze analizy pokazują, że ci, którzy rzucili stałą pracę w ciągu roku po ankiecie, i znaleźli czasową, byli o 76% bardziej zagrożeni zaburzeniami lękowymi w porównaniu do tych, którzy zostali w stałej pracy. O 40% częściej też cierpieli z powodu stresu psychologicznego.

Naukowcy podkreślają, że ich badanie wypełnia lukę w literaturze naukowej, skupiającej się nad powiązaniem zdrowia umysłowego z przejściem od pracy stałej do pracy czasowej.

Dr Pacheco wyjaśniała na konferencji: - Odkryliśmy, że ludzie zatrudnieni teraz na stałe, którzy przeszliby na pracę czasową w przyszłości, mogą mieć takie same złe zdrowie umysłowe jak ci, którzy już teraz są zatrudnieni czasowo. Dlatego słabe zdrowie umysłowe nie jest konsekwencją stania się czasowym pracownikiem, ale dobrym wskaźnikiem przepowiadającym, który pracownik podejmie taką decyzję w przyszłości.

Poza tym okazało się, że za to kiepskie zdrowie umysłowe odpowiada niezadowolenie ze złej stałej pracy.

Komentarze do: Niezadowolenie z pracy popycha pracowników do szukania pracy czasowej

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz