Szukaj

Nietolerancja glutenu: jakie są objawy?

Podziel się
Komentarze0

Wiele tysięcy ludzi cierpi na chorobę zwaną celiakią, nazywaną również nietolerancją glutenu, czyli proteiny obecnej w zbożach. I jedynie od 10% do 20% chorych jest skutecznie diagnozowanych. Co się dzieje z pozostałymi? No cóż, żyją ze swoim cierpieniem, nawet nie wiedząc, na co chorują. Jest to dobry powód, aby spróbować nieco lepiej zrozumieć tę autoimmunologiczną chorobę genetyczną.W przypadku celiakii, jelita nie są w stanie asymiliować glutenu. Krok po kroku więc, ściana jelit niszczeje, a podstawowe składniki odżywcze nie są już absorbowane.

Postaci nietolerancji glutenu

U osoby dorosłej, oznaki choroby mogą się objawiać w postaci biegunek albo w postaci chudnięcia bez wyraźnych ku temu powodów. W przeciwieństwie do tego, co się dzieje u dziecka, choroba może być jednosymptomatyczna, objawiając się przede wszystkim przez skurcze mięśniowe albo przez powtarzające się biegunki.


Noworodek z kolei, albo małe dziecko, mają generalnie przewlekłe biegunki i cierpią z powodu wymiotów. Często dzieci są bardzo zmęczone, apatyczne. Brzuch dziecka cierpiącego na nietolerancję glutenu jest wzdęty, a wiotkie kończyny tłumaczą problemy z przyswajaniem składników odżywczych. Jego wzrost, co naturalne, również jest spowolniony.

W obydwu przypadkach - osoby dorosłej oraz dziecka - jedynie przeprowadzenie biopsji jelitowej będzie w stanie potwierdzić istnienie nietolerancji glutenu.

Komentarze do: Nietolerancja glutenu: jakie są objawy?

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz