Szukaj

Nieodpowiednia ilość snu może grozić depresją

Podziel się
Komentarze0

Według najnowszych badań opublikowanych w lutowym wydaniu magazynu Sleep, zarówno zbyt mała jak i zbyt duża ilość snu może powodować zwiększone ryzyko depresji.

W pierwszym badaniu brało udział ponad 1,700 dorosłych bliźniaków.

Spośród osób, które dostarczały swojemu organizmowi odpowiednią ilość snu (od siedmiu do dziewięciu godzin w nocy), genetyczny wpływ na oznaki depresji wynosił 27%. Ten sam wpływ wynosił już 53% u  badanych, których sen trwał tylko pięć godzin,  i 49% u osób śpiących dziesięć godzin w ciągu nocy.

Dr. Nathaniel Watson (University of Washington), który przeprowadzał badanie twierdzi, że zarówno zbyt krótki jak i zbyt długi sen aktywuje geny związane z oznakami depresji. W dodatku poprzez zapewnienie pacjentom odpowiedniej ilości snu, można zwiększyć efektywność  leczenia depresji.

W drugim badaniu wzięło udział ponad 4100 nastolatków, w wieku od 11 do 17 lat. Okazało się, że sen trwający sześć lub mniej godzin zwiększył ryzyko popadnięcia w głęboką depresję.

Dr. Robert Roberts z University of Texas uważa te wyniki za bardzo istotne, gdyż brak snu jest pierwszą oznaką ciężkiej depresji i zaburzeń nastroju, która występuje przed innymi symptomami. Pytania dotyczące zaburzeń snu i liczby jego godzin powinny stać się częścią wywiadu chorobowego nastolatków, aby należycie stwierdzić ryzyko im grożące.

Zdrowy sen jest konieczny do fizycznego, mentalnego i emocjonalnego dobrego samopoczucia. Nowe badania pokazują, że możemy dokonać sporej inwestycji w nasze zdrowie poprzez przykładanie większej wagi do snu.

Sylwia Moćko

Komentarze do: Nieodpowiednia ilość snu może grozić depresją

Ta treść nie została jeszcze skomentowana.

Dodaj pierwszy komentarz